• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A járvány csúcsán 300 ezren betegedtek meg

Egészségmagazin Forrás: ÁNTSZ

A fiatal felnőttek közül került ki a legtöbb beteg
a mögöttünk hagyott influenza szezonban.

A 2010/11-es szezonban összesen 1.400 háziorvos vett részt az influenza figyelőszolgálatban, ami a praxisok ötödét fedte le. Ezen kívül 168, úgynevezett „sentinel" (őrszem) családorvos rendszeres virológiai vizsgálatot is végzett, hogy meghatározzák az influenzaszerű megbetegedések kórokozóit. Az adatok gyűjtése és elemzése 2010. október 4-én kezdődött és 2011. május 22-én fejeződött be.

Az adatgyűjtés kezdetétől december végéig az influenzavírusok csak szórványos megbetegedéseket okoztak hazánkban. Az influenzás panaszok miatt orvoshoz fordulók száma az 1. héttől hétről-hétre mérsékelten emelkedett. A 2. héttől már túllépte a járványos küszöböt (15.000 / 100.000 lakos/hét) is. A járvány a 6. héten 58.000 beteg / 100.000 lakos/hét orvoshoz fordulási gyakorisággal érte el a maximumát, majd hétről-hétre folyamatosan csökkent a betegek száma. 2011. január 10. és március 13. között az országban közepes méretű influenza-járvány bontakozott ki. Ezen időszak alatt az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók becsült száma 300.000 fő volt. A legérintettebb terület Pest, Győr-Moson-Sopron, Fejér és Vas megye, a legkevésbé érintett Borsod-Abaúj-Zemplén és Csongrád megye volt.

A járvány során a legtöbben a 15-34 éves korosztályból betegedtek meg. A fiatal felnőttek az összes eset több mint 40 százalékát adták. Sokan kapták el az influenza vírusát a 15 éven aluli gyermekek közül is, arányuk az összes megbetegedésen belül több mint 30 százalék volt.
A kórházi jelentőszolgálat adatai szerint influenza, illetve influenzaszerű megbetegedés miatt összesen 2.430 beteg kórházi ápolása vált szükségessé. Intenzív ellátásban 515, gépi lélegeztetésben 349 beteg részesült. Az influenza megbetegedéssel összefüggésbe hozható halálesetek száma 89 volt, 85 betegnél az influenza A(H1N1)2009 vírus, 4 betegnél az influenza B vírus kóroki szerepét igazolták az elvégzett virológiai vizsgálatok.

Az Országos Epidemiológiai Központban és az ÁNTSZ regionális víruslaboratóriumaiban összesen 4.245 virológiai vizsgálatot végeztek el. 628 esetben az influenza A, 121 esetben az influenza B vírusok kóroki szerepét igazolták.
2010/2011. évi influenza szezonban 1.024.835 három éven felüli személy részesült térítésmentes szezonális influenza (A+B) elleni védőoltásban. Az oltások 52%-át a 65 éven felüliek (beleértve ezen korcsoportba tartozó krónikus betegeket is), 48%-át a 65 évesnél fiatalabbak kapták meg. A 3 éven aluli kockázati csoportba tartozó gyermekek térítésmentes szezonális influenza elleni védőoltásához 2010-ben 5.000 adag vakcina állt rendelkezésre.

Ebből összesen 3.504 csecsemő és kisgyermek influenza elleni védőoltása történt meg. A mindenki számára térítésmentesen rendelkezésre álló pandémiás influenza elleni oltóanyaggal 70.428 személy részesült védőoltásban.