• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A jövő: fogpótlás saját fogínysejtekből

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Korona vagy implantátum? A választás szempontjai és a jövő ígérete a fogpótlásban.

Elképzelhető, hogy a nem túl távoli jövőben az elvesztett fogak saját fogínysejtjeink segítségével újranöveszthetők lesznek. Dr. Iványi Zoltán, az Oxygen Medical fogorvos-implantológusa a kutatásokról és a ma elérhető megoldásokról beszélt.

A brit King's College London tudósai forradalmi áttörést értek el: önkéntesek ínyszövetéből vett sejteket kombináltak egerekből származó, ún. mezenchimális sejtekkel, és ezeket egereket beültetve új fogakat „növesztettek". Igaz, ezek a kutatás ezen fázisában még hibrid ember/egér fogak, de ez mindenesetre egy egészen újszerű jövőbeli fogpótlási módszert vetíthet előre. A Journal of Dental Research című szaklapban megjelent cikk szerint az egyetlen komoly akadály jelenleg, hogy milyen, a fognövesztést megindító felnőtt emberi mezenchimális sejtforrást találnak a kutatók. Ezek a speciális sejtek ugyanis a bölcsességfogak belső foganyagában találhatók, ebből a forrásból azonban nehéz megfelelő mennyiségre szert tenni. Ha sikerül ezt a kérdést is megoldani, beindulhatnak a további, kizárólag emberi kutatások, és idővel megvalósítható lesz az elvesztett fogak mesterséges visszanövesztése.

Elérhető megoldások ma
- A tudomány elképesztő léptekkel halad előre, remélhetőleg az új kutatási eredmények előbb-utóbb a gyakorlatban is hasznosíthatóak lesznek. Egyelőre azonban csakis mesterségesen, kívülről lehet pótolni az elvesztett fogakat – hangsúlyozza dr. Iványi Zoltán. – A jó hír viszont, hogy a pótlásra már ma is kimondottan jó minőségű, tartós és esztétikus megoldások léteznek.

A leggyakoribb eljárások a korona/híd felhelyezése és az implantáció. Mindkét megoldás a hiányzó fogakat képes pótolni, de a kettő közt a legfontosabb különbség, hogy míg a hagyományos koronánál két vagy több pillér szükséges a foghiány áthidalására, addig az implantációnál, beültetésnél nincs szükséges a szomszédos fogak lecsiszolása, hiszen a koronát egy beültetett, csavar formájú műgyökér (maga az implantátum) tartja meg. A választást minden esetben fogorvosi konzultáció kell, hogy megelőzze, hiszen bizonyos esetekben kizárt ez utóbbi megoldás alkalmazása. Ilyenek például a súlyos harapási rendellenességek, a daganatos-, vérképzőszervi- vagy immunrendszeri betegségek, bizonyos krónikus fertőző betegségek, erős csontritkulás vagy a nem kezelt cukorbetegség.

Korona vs. implantátum? A választás szempontjai
Az implantátum költségesebb megoldás lehet, főleg, ha csontpótlás is szükséges, viszont az ár nem tér el jelentősen például a frontfogaknál használt cirkónium híd árától. Az implantáció viszonylagos drágasága mögött természetesen előnyök is sorakoznak:
- A híd elkészítéséhez szükséges a szomszédos fogak lecsiszolása, ami még a legkíméletesebb eljárásokkal is foganyag-veszteséget jelent.
- Néhány kiegészítő implantátum segítségével elkerülhető a kivehető protézis, még akkor is, ha a meglévő fogak már nem teszik lehetővé a rögzített hidak készítését.
- Az implantátum élettartama megfelelő szájhigiénia mellett akár hosszú évtizedekig terjedhet.
- Az implantátumok anyaga nagytisztaságú titán, amely biológiai tulajdonságai révén nem okoz allergiás reakciót, viszont lehetővé teszi, hogy a csontsejtek körbevegyék és rögzítsék a fémet.
- Erős dohányzás és nem kielégítő szájhigiéné esetén érdemes végiggondolni a választást, ugyanis ez csökkentheti az implantáció eredményességének esélyét.