Elzáródások nem csak a nagyobb, mély vénákban alakulhatnak ki, hanem a kisebbekben is.
Egyre több ember küzd a lábaikon kialakult kanyargós visszerekkel, ami bizony ideális talaja a vénás trombózisnak, ami friss felmérések szerint minden második visszeres betegnél kialakul. Sokan, amikor azt hallják, hogy trombózis, egyből az életveszélyes mélyvénás trombózisra gondolnak, pedig a felületi vénákat is érintheti. Bár ez kevésbé veszélyes állapot, ennek ellenére kezelést igényel. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája elmondja, hogy kik a veszélyeztetettek és hogy pontosan mit kell tudni a betegségről.
Egy friss tanulmány során kiderítették, miszerint a visszeresség mellett mely tényezők játsszák a legnagyobb szerepet a felületi vénás trombózis kialakulásában. A 230 visszértágulattal rendelkező résztvevő közül 128-nak volt felületi vénás trombózisa, és megfigyelték, hogy gyakrabban alakult ki a férfiaknál, az elhízottaknál, illetve azoknál, ahol protein S hiányt állapítottak meg.
Prof. Blaskó György szerint a nők hormonális rendszere más, mint a férfiaké, továbbá a felületes vénás tágulatokra ők sokkal nagyobb figyelmet is fordítanak. Éppen ezért az erősebbik nem képviselői veszélyeztetettebbek a felületi vénás trombózis szempontjából, így többször fordul elő náluk a probléma.
Gyakoribb, mint a mélyvénás trombózis
A felületes vénás trombózisok – az un. tromboflebitisek- gyakrabban fordulnak elő, mint a mélyvénás trombózisok, de csak becsülhetjük az előfordulási gyakoriságot, mert igen sokszor nem fordul orvoshoz a beteg. A mélyvénás trombózist ellenben komolyan veszik, már csak azért is, mert az esetek közel harmada halálos tüdőembóliával végződhet.
Felületi vénás trombózis
„Elzáródások nem csak a nagyobb, mély vénákban alakulhatnak ki, hanem a kisebbekben is. Okai közt szerepelhet az alsó végtag vénás keringésének megváltozása, visszeresség, ütések, elszorítások, bőrfertőzések, gyulladások, hormonkezelések. Fontos tudni, hogy ezek is érelzáródások, csak nem okoznak a végtag keringésében akkora problémát, viszont ha nagyon el vannak hanyagolva, akkor súlyosabb gondokat is okozhatnak, hiszen az úgynevezett perforans ágak is elzáródhatnak, melyek a mély és felületes vénák közti átjárást biztosítják." – mondja professzor Blaskó György.
A mélyvénás trombózistól az különbözteti meg, hogy nem jár akkora fájdalommal, végtag körfogat növekedéssel és vénás elfolyási akadállyal, tehát kevésbé veszélyes, viszont komoly szövődményeket okozhat (pl. a bőr elszíneződése, kifekélyesedése, elhalása). Kezeléséhez sokszor nincs is szükség teljes alvadásgátlásra, viszont terápiája orvosi feladat, csakúgy, mint a diagnózis, mivel első körben ki kell zárni a mélyvénás trombózis esélyét.