• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

A klimax hormonkezelése előtt ezt ne hagyja ki!

Egészségmagazin 2020.01.06 Forrás: Trombózisközpont
A klimax hormonkezelése előtt ezt ne hagyja ki!

Vannak olyan állapotok, melyek esetén nem szabad alkalmazni a hormonterápiát.

A klimax kellemetlen tüneteinek csökkentéséhez ma már igen hatékony segítséget tud nyújtani a hormonterápia, melyek napjainkban már nagy biztonsággal alkalmazhatók. Viszont prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája felhívja a figyelmet arra, hogy előtte célszerű trombózis rizikóbecslésen átesni.

Véget lehet vetni a hőhullámoknak és a hangulatingadozásoknak

A változókor beköszöntével a nők többsége igen kellemetlen tünetekkel szembesül. Ilyenek például a legváratlanabb időpontokban jelentkező hőhullámok, fokozott izzadás, hangulatingadozások, hüvelyszárazság, csontritkulás stb. A panaszok jelentkezésének oka természetesen a végbemenő hormonális változásoknak köszönhető, pontosabban eleinte a progeszteron, később az ösztrogén mennyiségének csökkenésének.

Mivel a nőknek igencsak megkeserítik mindennapjaikat a tünetek, sokan hormonterápiához fordulnak, mellyel hatékonyan lehet csökkenteni a kellemetlen panaszokat. Ma már ez szerencsére igen alacsony hormontartalmú gyógyszerekkel végzik, sőt, kutatások szerint a csontritkulás esélyét is csökkentheti.

Viszont fontos tudni, hogy vannak olyan állapotok, melyek esetén nem szabad alkalmazni a hormonterápiát. Ilyen állapot például az, ha az illetőnél magasabb a trombózis kockázata.

A hormonterápia trombózist okozhat az arra hajlamosaknál

A trombózis kialakulását több tényező is provokálhatja- ilyen többek között a hormonterápia is, legyen szó fogamzásgátlókról, tesztoszteron pótlásról, vagy a klimax hormonkezeléséről. Éppen ezért, ha valaki szeretné csökkenteni a változókorral járó panaszokat, érdemes előtte trombózis rizikóbecslésen részt venni, hogy a terápia minél biztonságosabb legyen.

“A klimax során használt hormonok elősegíthetik a vérrögök kialakulását, így artériás és vénás trombózist is generálhatnak az arra hajlamosaknál. Ezért még mielőtt valaki belekezdene a terápiába, érdemes kivizsgáláson részt vennie, hogy mennyire veszélyezteti a trombózis. Hiszen, ha magas rizikócsoportba tartozik, és hormonokat visz be, úgy fennáll az esélye annak, hogy vérrögök alakulnak majd ki. Ennek megelőzése érdekében kérje ki szakember véleményét, aki figyelembe veszi a korát, nemét, életmódját, családi anamnézisét, betegségeit, valamint trombofília szűréssel megbizonyosodik arról, nincs-e genetikailag fokozott trombózis hajlama”- mondja prof. Blaskó György, hozzátéve, hogy erre azért van nagy szükség, mert az arra hajlamosaknál akár ötszörösére is megnövelheti az artériás és a vénás trombózis rizikóját a hormonterápia. Későbbi életkorban már nincs értelme ennek a vizsgálatnak.

Legolvasottabb cikkeink