• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A lakás öt pontja, ami mágnesként vonzza az allergéneket

Egészségmagazin MA 06:15 Forrás: Allergiaközpont
A lakás öt pontja, ami mágnesként vonzza az allergéneket

Amint átlapozunk szeptemberre a naptárakban, a beltéri allergének is támadásba lendülnek, megkeserítve az allergiás emberek életét.

A hűvösebb őszi időjárás miatt egyre több időt töltünk zárt, fűtött terekben, ahol az allergiás betegek tünetei is fokozódhatnak. Az otthonainkban kialakuló allergiás tünetekért elsősorban a poratka és a penészgomba, ritkábban a lakásban tartott állat felelős – mondja dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész szakorvosa, aki öt igen gyakori allergénforrásra hívja fel a figyelmet.

Beltéri allergének?

Amint átlapozunk szeptemberre a naptárakban, a beltéri allergének is támadásba lendülnek, megkeserítve az allergiás emberek életét. Otthonaikban elsősorban a poratka és a penészgomba válthat ki magas koncentrációban súlyos panaszokat, légúti irritációt, tüsszögést, orrdugulást, orrfolyást, krákogást, súlyosabb esetben asztmás tüneteket az arra érzékenyeknél. Ha a tünetek kezelés nélkül maradnak, akkor komoly szövődmények (visszatérő középfülgyulladás, idült arcüreggyulladás) alakulhatnak ki. Amint arra dr. Augusztinovicz Monika felhívja a figyelmet, ha arra gyanakszunk, hogy tüneteinket allergén okozza, akkor érdemes allergológus szakembert felkeresni, aki a kórelőzmények ismeretében allergiateszt elvégzését javasolhatja, pozitív eredmény esetén pedig megfelelő antiallergén készítményekkel lát el bennünket.

Poratka és penész – lakótereink kellemetlen betolakodói

A poratka allergiát a háziporatka mikroszkopikus méretűre feltöredezett, levegőben szálló, beszáradt ürülékének belélegzése váltja ki. A hűvös idő kezdetétől többet tartózkodunk zárt térben. Amikor beindul a fűtési szezon, változik a lakás légáramlása, szárazabbá válik a levegő, így a poratka ürüléke is könnyebben megtapad a szőnyegekben, ágyneműben és a bútorkárpitban. Innen aztán a levegőbe kerülve és belélegezve okoz súlyos panaszokat az arra érzékenyeknél – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika. A másik gyakori lakáson belüli allergén a penészgomba, ami bárhol felbukkanhat a lakásban, de előszeretettel bújik meg a nedves, sötét helyeken, a vizes blokkok körül, lambéria, gipszkarton fal mögött, a csaptelepek és a nyílászárók környezetében, nem megfelelően páramentesített vizes helyiségekben, hiányos falszigetelés esetén hőhidaknál, valamint az északi falakon. A penészgomba sokszor észrevétlen marad, csak a makacs légúti tünetek és a jellegzetes dohos szag hívja fel rá a figyelmet. Mivel az őszi-téli hónapokban a lakás szárazabb levegőjének páratartalmát sokan párásítókkal szeretnék növelni, ezért fontos tudni, hogy a túlzottan párás lakás (tartósan 70 százalék feletti relatív páratartalom) ideális környezetet biztosít a poratka és a penészgomba elszaporodásához.

A lakás kritikus pontjai – ezekre figyeljen!

Szőnyegek és padlószőnyegek

A szőnyegek szálai könnyen összegyűjtik a port, a poratkákat, az állati szőrt és más allergéneket, melyeket nem, vagy csak körülményesen lehet eltávolítani. A szőnyegek helyett praktikusabb, ha inkább parketta vagy hidegburkolat fedi lakótereinket. Amennyiben mégis ragaszkodunk a szőnyegekhez, válasszunk inkább rövid szálú, könnyebben porszívózható és mosható darabokat.

Ágynemű

Az ágyneműk, matracok, párnák (különösen a tollpárnák és pehelypaplanok) a háziporatkák kedvelt élőhelyei, ráadásul a kültéri pollenek gyűjtőhelyei is. A kellemetlen tünetek elkerülése érdekében cseréljük rendszeresen az ágyneműt, és hetente egyszer 60 fokon mossuk ki őket, rendszeresen porszívózzuk a matracot. Érdemes antiallergén, az atka átjutását akadályozó matracvédővel és ágyneműhuzatokkal helyettesíteni a hagyományos huzatokat.

Plüssjátékok

A gyermekek plüssjátékaiban rövid idő alatt is igen nagy mennyiségű poratka halmozódhat fel. Rendszeres, akár hetente 60 fokon történő mosással, majd szárítógép használatával azonban jelentősen mérsékelhető az atka mennyisége. Mivel az atkák fagyos hőmérsékleten elpusztulnak, ezért jó megoldás lehet, ha a plüssöket nejlonzacskóba téve a fagyasztóba helyezzük 48 órára.

Nedves törölközők és textíliák

A nedves törölközők és a fürdőszobai szőnyegek ideális környezetet biztosítanak a penészgombák számára, különösen, ha nem száradnak meg rendesen. Egy elektromos törölközőszárítóval gyorsan kellemes hőmérsékletet biztosíthatunk a helyiségben, és szárítani kívánt törölközőket is praktikusan elhelyezhetjük rajta.

Tapétával borított nedves falak

A nem megfelelően szellőztetett vagy nedves falakat fedő tapéták mögött is sokáig észrevétlen maradhat a penész. A tapétán felbukkanó szokatlan folt, hámlás és buborékosodás nedvesség jelenlétére hívhatja fel a figyelmünket, ami a penész előfutára. A falakon tenyésző penészfoltok ellen gombaölő és penészgátló tisztítószerekkel, valamint penészölő festékekkel vehetjük fel a harcot. A penésztől azonban csak csak az esetben vehetünk végleges búcsút, ha megszüntetjük a kiváltó okot is.