• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A méhnyakrák megelőzhető, tegyünk érte!

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A védőoltás és szűrővizsgálat korában már egyetlen nőnek sem kellene méhnyakrákban meghalnia.

2013. január 20. és 26. között immár 7. alkalommal kerül megrendezésre az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét, melynek idei fő témája: Minden nő értékes. A méhnyakrák oltással és szűréssel megelőzhető, tegyünk érte! A összefogás nagyszerű példáját mutatja a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a GlaxoSmithKline Kft. immár több évre visszanyúló együttműködése. A Segélyszervezet idén 200 nehéz körülmények között élő lánygyermek és anya számára ajánlott fel méhnyakrák elleni védőoltást.

A méhnyakrák annak ellenére a 2. leggyakoribb rosszindulatú daganatos betegség a 45 év alatti nők között Európában, hogy védőoltás és rendszeres szűrés együttes alkalmazásával már van lehetőségünk megelőzni. A méhnyakrák elleni védőoltás ma már a kislányok mellett a szexuális életet élő felnőtt nőknek is javasolt. Hazánkban már több mint százezer lány és felnőtt nő élt a méhnyakrák elleni védőoltás lehetőségével.

„A GlaxoSmithKline Kft. elkötelezett a méhnyakrák megelőzése mellett, és fontosnak tartja, hogy társadalmi összefogás keretében tudja felhívni a figyelmet a betegség megelőzésére és az egyéni felelősségvállalás jelentőségére. Nagy örömünkre szolgál, hogy az évek óta tartó kezdeményezésünk idén is folytatódni tud a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet segítségével." – emelte ki Leitner György, a védőoltást gyártó cég vezetője, majd hozzátette: „Sajnos van olyan család, aki önerejéből képtelen előteremteni a szükséges forrásokat, ezért úgy döntöttünk, hogy nehéz körülmények között élő anyák és lánygyermekek számára biztosítjuk a méhnyakrák elleni vakcinát. Fontosnak tartjuk, hogy minél több lány és anya legyen védett a méhnyakrák ellen."

„Örömteli, hogy a GlaxoSmithKline Kft.-vel való stratégiai együttműködésnek köszönhetően immár harmadik alkalommal segíthetünk ebben a formában is a rászorulóknak. A látókörünkben élő családok között most is nagy volt az érdeklődés a vakcina iránt – mondta Lehel László, a Segélyszervezet elnök-igazgatója a védőoltás-adomány átvételekor. „Munkatársaink azok közül választották ki a 200 lányt illetve anyukát, akik megfelelnek az orvosi feltételeknek, s felelősséggel vállalták, hogy mindhárom oltáson részt vesznek"– tette hozzá.

Javuló, de még nem jó statisztika
"Mivel az Országos Onkológiai Intézet alapvető tevékenységei közé tartozik a veszélyeztetett lakosság aktív, célzott szűrővizsgálatának szakmai és módszertani irányítása, ezért felhívja a figyelmet arra, hogy a megfelelő megelőzési módszerekkel az eddigi eredmények tovább javíthatók. Ezen tevékenységnek köszönhetően mind a betegség előfordulása, mind pedig a méhnyakrákban meghaltak száma évről évre csökken, de még elmarad, a fejlett országok eredményeitől. 2011-ben 1104 új esetet regisztráltunk, és 414 nőt veszítettünk el országosan, méhnyakrák miatt. Ezen felül, a méhnyakrák megelőző állapotok miatt szakértői becslések szerint évente 6000-8000 konizációt végeznek" - tudatta az intézmény közleményben.

"A méhnyakrák kialakulása és a humán papillomavírus (HPV) fertőzés közötti kapcsolat bizonyított. A vírus emberről emberre, alapvetően nemi úton terjed. Ebből következik, hogy az aktív nemi életet folytató nők mintegy 80%–a valamelyik életszakaszában megfertőződik a vírus valamelyik típusával. A rendszeres szűrővizsgálatok azonban lehetővé teszik a korai – még rákmegelőző – állapotok felismerését és lényegében a paciens teljes gyógyítását. Ma már hatékony, számos HPV vírustözs törzs által okozott fertőzés kialakulását megakadályozó védőoltások is rendelkezésre állnak, amelyek kiemelt jelentőségűek a megelőzésben. Ennek alapján a méhnyakrák elleni küzdelmet a védőoltás, méhnyakrákszűrés és széleskörű felvilágosítás együttes alkalmazására kell építeni, minden kislánynál és nőnél. Ugyanakkor az intézet hangsúlyozza, hogy a méhnyakrák elleni védőoltás alkalmazása mellett a mindenkori méhnyakrák szűrésen való megjelenés továbbra is javasolt" - áll a közleményben.

A VII. Európai Méhnyakrák Megelőzési Hétről
Az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét egy nemzetközi kezdeményezés, amely immár hetedik éve kerül megrendezésre. A programsorozat főszervezője az Európai Méhnyakrák Szövetség, amely megalakulása óta számos akciót indított a méhnyakrák megelőzéssel kapcsolatban, köztük a 2007 óta január végén megrendezésre kerülő méhnyakrák megelőzési hetet. A kezdeményzés legfőbb célja felhívni a lakosság, a szakma és a döntéshozók figyelmét arra, hogy ma már egyetlen nőnek sem kellene méhnyakrákban meghalnia, hiszen ez a rosszindulatú daganatos betegség védőoltással és rendszeres szűréssel megelőzhető.

A figyelemfelhívó akció keretében tavaly 30 országban több mint 3 ezer különböző rendezvényt tartottak a megelőzési héten, így több millió személy jutott naprakész szakmai információhoz a méhnyakrák súlyosságáról és a megelőzés fontosságáról. A programsorozat ezzel valódi párbeszédet kezdeményez a betegségről a nők, egészségügyi dolgozók, a politikusok, a média és a közvélemény között.

A megelőzési héthez szervesen kapcsolódik a „Pearl of Wisdom" elnevezésű civil kezdeményezés, amelynek szintén kiemelt célja felhívni a lakosság figyelmét a méhnyakrák megelőzés jelentőségére. A kampány globális szimbóluma az ún. „Pearl of Wisdom" bross – „Az odafigyelés gyöngye"-, amelynek viselője a méhnyakrák elleni küzdelem melletti elköteleződését fejezi ki. A jelkép 2008-as bevezetése óta Európában több, mint 1 millió darab gyöngyöt osztottak szét és ezzel a méhnyakrák elleni fellépés elsődleges szimbólumává vált.

Méhnyakrák
A méhnyakrákot a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusai okozzák. A HPV-fertőzés nagyon gyakori, ugyanis a szexuális életet élő nők közel 80%-a fertőződik meg HPV-vel élete során. A legtöbb HPV-fertőzés 12-18 hónap alatt elmúlik a szervezet természetes immunvédekezése következtében, azt azonban nem lehet megmondani, hogy kinél szűnik meg vagy indul el a rákképződés folyamata. Méhnyakrák akkor alakulhat ki, ha a rákkeltő HPV-típussal történő fertőzés tartóssá válik.

A nőgyógyászati szűrővizsgálattal lehetőség nyílik arra, hogy időben felismerjék a rákmegelőző állapotot és ezáltal megakadályozható a méhnyakrák kialakulása. Egy korábban átvészelt HPV-fertőzés után nem alakul ki megfelelő védettség, a nők életük során többször is megfertőződhetnek.

A méhnyakrák elleni védőoltás szexuális életet élő nőknek is javasolt, így megelőzhetővé válnak a további rákkeltő HPV okozta fertőzések. Magyarországon évente közel 10.000 nőnél végeznek méhnyakcsonkolást (konizációt) rákmegelőző állapotban. Ez a szám rendkívül magas. A méhnyakcsonkolást követően egy későbbi gyermekvállalás esetén nehezebb lehet a teherbe esés, illetve koraszülést is eredményezhet. Védőoltással jelentősen csökkenthető a rákmegelőző állapotok kialakulásának kockázata.

Európában a méhnyakrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45 éven aluli nők körében. A betegség súlyát tovább jelzi, hogy évente több mint 30 ezer méhnyakrákos esetet fedeznek fel, valamint 15 ezren vesztik életüket méhnyakrák következtében. Magyarországon Európa viszonylatában is súlyos a helyzet: hazánkban tavaly közel 400 nő halt meg a betegségben.
A felvilágosító kampány célja, hogy minden nő, életkorra való tekintet nélkül tudatában legyen annak, hogy védőoltással és rendszeres szűréssel ma már nagyon eredményesen védekezhetünk a méhnyakrák ellen.

A védőoltás és a szűrés
A méhnyakrák-megelőzés első lépése lehet védőoltás beadása. Az oltóanyag megakadályozza a méhnyakrákot okozó HPV-fertőzés kialakulását. A teljes oltási sor három adagból áll, az első és a harmadik adag között fél évnek kell eltelnie. A védőoltások receptkötelesek, bármelyik orvos felírhatja. A vakcina a méhnyakrákok nagy többségét képes kivédeni, a ritka rákkeltő HPV típusok ellen nem véd, ezért a rendszeres szűrést az oltás után is folytatni kell.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ 2012-es ajánlása alapján Európában már 19 országban van rész- vagy teljes finanszírozás keretében méhnyakrák elleni védőoltás az integrált, szűrésből és védőoltásból álló méhnyakrák-megelőzési program részeként. A Központ állásfoglalásában egyértelműen megjelent, hogy a méhnyakrák elleni vakcináció, a méhnyakrák-szűrés, valamint a méhnyakrákkal kapcsolatos egészségtudatosság fokozása együtt kell, hogy egy integrált méhnyakrák megelőzési stratégiát alkossanak.

A védőoltáshoz való hozzáférés elősegítéséhez és hazai átoltottság növeléséhez jelentősen hozzájárulna, ha az oltás ingyenesen elérhetővé válna egy korosztály számára.
A szűrővizsgálat a kóros elváltozások, rákmegelőző állapotok időben történő felfedezését teszi lehetővé. Sajnos az elváltozások megközelítőleg 20%-a a szűrés során nem kerül felfedezésre. Ezért a védőoltás és a rendszeres szűrés együttes alkalmazása biztosítja a leghatékonyabb védelmet a méhnyakrák ellen.

Minden anyuka meggyógyul

Méhnyakrák: vannak még, akik alig ismerik