• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A méz cukorbetegen is fogyasztható, de ésszerűen!

Egészségmagazin Forrás: Budai Endokrinközpont

Amikor előkerül a kérdés, hogy az ember cukrot vagy mézet fogyasszon inkább, akkor a mérleg nyelve a méz felé hajlik.

Bár a méz, tulajdonságait tekintve, 70-80%-ban megegyezik a cukorral, nem szabad megfeledkezni arról, hogy magasabb a vitamin és ásványi anyag tartalma, valamint antioxidánsokban sincs benne hiány. Ez azt jelenti, hogy a mézet mértékkel fogyasztva mindenképpen győztesen lehet kihozni a cukorral való összecsapásából.

De nem mindegy, hogy az ember egészségesen fogyasztja mértékkel a mézet, vagy cukoranyagcsere problémával. Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa elmondja, hogy milyen szabályok érvényesek ilyenkor.

Cukorbetegség és méz

Olyan hírek is rendszeresen napvilágot látnak, hogy a méz a cukorbetegek számára is megoldás lehet, azonban ez nem a legjobb választás a cukor helyettesítésére. A cukor, vagy kémia nevén szacharóz, 100 grammja 400 kcal-t és 100 gramm szénhidrátot tartalmaz. Ehhez képest a méz 100 grammja átlagosan 326 kcal-t és 82 gramm szénhidrátot tartalmaz. Tehát kis mértékben kevesebb az energia és szénhidrát tartalma is, de mivel döntő többségében egyszerű, illetve kettős cukrokat tartalmaz, ezért a vércukorszintet viszonylag gyorsan megemeli.

Cukorbeteg diétában arra kell törekedni, hogy az étrend összetevői többségében alacsony glikémiás indexűek legyenek, illetve kontroll alatt legyen a bevitt szénhidrát és kalória mennyiség is. Édesítésre cukorbetegek esetén javasolt a mesterséges édesítőszerek használata vagy a természetes eredetű nyírfacukor, eritrit, esetleg stevia alkalmazása.

A méz, gyors vércukoremelő képessége miatt, szigorú szabályok, és betartott mennyiségi korlátok mellett alkalmazható cukorbetegek esetében.

„Egy jól beállított vércukor értékekkel rendelkező cukorbeteg esetén néha, kis mennyiségben természetesen beilleszthető az étrendbe a méz, de minden esetben számolni kell a szénhidrát tartalmával. 1 evőkanál méz elfogyasztása kb. 12 gramm szénhidrátot ad az étrendhez. Ám ha ügyesen válogatjuk össze az alapanyagokat, és magas rost- vagy fehérje tartalmú ételekkel fogyasztjuk, akkor lassíthatjuk a felszívódását.

Találkozhatunk mézpótlóval néhány üzletben, melyben különböző édesítőszerekkel próbálják a méz ízvilágát pótolni. Viszont a mézben jelenlévő hasznos vitaminokat, ásványi anyagokat, különleges aromát nem tudja visszaadni. Ha mézre vágyunk, inkább válasszunk jó minőségű mézet, és kis mennyiségben, ritkán fogyasszuk" - fűzi hozzá Varga Dóra.

Megelőzéssel maradhat az élvezet

A méz nem csak egészséges, hanem finom is, ám csupán korlátozottan élvezhető, különösen, ha az ember cukorbeteg. Ahhoz, hogy a krónikus betegségek kialakulását megelőzhessük, mindenképpen figyelnünk kell a bevitt szénhidrát mennyiségre, és optimális testtömeg fenntartására, elérésére, a rendszeres fizikai aktivitásról nem is beszélve.

Az emberek különbözőek, így egyediek az igényeik, és a lehetőségeik is. Ez azt jelenti, hogy egy mintaétrend, minta mozgásprogram messze nem elégíti ki mindenki szükségleteit. Minden esetben egy dietetikus által összeállított egyénre szabott étrendre kell törekedni, és egy gyógytornász vagy személyi edző által javasolt mozgásterápia kialakítására van szükség.

Mindemellett az eredmény tökéletessége érdekében az orvosi kontroll is indokolt, hiszen komplex életmódbeli változásokhoz szervesen kapcsolódik több szakember munkája is.