Nyáron, főleg a nyaralások alatt megváltozik az életmódunk, elmaradhatnak, elfelejtődnek a kialakult szokások.
A nyári hónapokban – különösen az utazások, nyaralások alkalmával – gyakorta háttérbe szorul a (magas) vérnyomás kérdése, az esetleg korábban már kialakított helyes étkezési szokások betartása, valamint a rendszeres és megfelelő kezelés. Márpedig a nyár és nyári szabadság – bármennyire is furcsa – önmagában is hordoz kockázatokat. Ráadásul a szabadság alatt nem mindig jutnak eszünkbe a rendszeresen szedett gyógyszereink, és nem mindig tudunk ellenállni az étel- és italkülönlegességeknek sem.
Márpedig a magasvérnyomás-betegség legrettegettebb szövődménye a szélütés (gutaütés, agyvérzés, stroke) kialakulásának kockázata a vérnyomás kordában tartásával csökkenthető! Mindösszesen 2 Hgmm-nyi vérnyomáscsökkentés már 10 százalékkal mérsékli a bekövetkezés kockázatát! A megfelelő védelmet – a baj megelőzését – azonban csak a FOLYAMATOS, megszakítás nélküli kezelés biztosítja.
Nyáron, főleg a nyaralások alkalmával megváltozik az életmódunk, elmaradhatnak elfelejtődnek a kialakult szokások. Éppen ezért a Magyar Hypertonia Társaság mostani „Tudatos Törődés" alprogramjának fő üzenete arra figyelmeztet, hogy: „Ne feledje: a stroke nem utazik nyári szabadságra!"
A nyári időszakban a Társaság kevésbé ismert, de hasznos tanácsokkal ismeretekkel segíti az érintettek mindennapjait:
• A szabadság és nyaralás sem lehet kifogás, ha az egészséges életmódról van szó. Mindazonáltal azt se gondoljuk, hogy a nyaralás lesz a helyszín, ahol – mert most jobban ráérünk – minden eddigi elmaradásunkat bepótoljuk. Egy „edzetlen" szervezet nem alakul át hirtelen edzetté, hiába is próbáljuk a fiatalabb korunkban esetleg megszokott mozgásmennyiséget ismét elvégezni. Ez a tevékenység egyetlen dologhoz vezethet: hirtelen vérnyomás kiugráshoz, ami pedig (következményei miatt) pontosan ellentétes a célunkkal. Éppen ezért, ha van rá lehetőségünk, mozogjunk (sétáljunk, ússzunk, tornázzunk), de csak úgy, ahogy arra szervezetünk felkészült.
• Hihetetlen bár, de pont a nyári szabadságunk állíthatja idegrendszerünket is próbatétel elé. A munkahelyünkön és a mindennapi életünkben – a megszokás miatt gyakran szinte észrevétlenül – rengeteg stressz ér minket, borzasztóan feszült állapotban van az idegrendszerünk. A hirtelen környezetváltozás, a krónikus stressz források megszűnése vérnyomás ingadozáshoz vezethet, így ilyenkor lehetőség szerint gyakrabban mérjük vérnyomásunkat, hogy elkerüljük a hirtelen csökkenést.
• A nyári időjárásban a vérnyomásproblémákkal küzdők esetében a legfontosabb teendő a megfelelő folyadékbevitel. A testben keringő vér mennyisége a melegben sokkal jobban függ a folyadékbeviteltől, és nem csak a mennyisége, hanem egyes tulajdonságai is változhatnak ettől. Nagyobb melegben egyértelmű szabály a fokozott mennyiségű folyadékbevitel. Különös odafigyelést igényelnek az idősek és a gyermekek, akik fokozottan érzékenyek a környezeti hőmérséklet növekedés okozta folyadékvesztésre. Esetükben az átlagot meghaladó és megfelelő összetételű folyadékpótlás alapvető egészségügyi gondoskodás a meleg nyári hónapok során.
• A „napimádó" vérnyomásbetegeknek jó hír, hogy a legtöbb vérnyomáscsökkentő nem befolyásolja a szervezet napérzékenységét, de ha szedünk más gyógyszert, érdemes azt is leellenőrizni e szempontból.
• Talán a legkevésbé ismert nyári vérnyomásemelő kockázat az alvászavar. Az elégtelen, rossz alvás (vagy éppen az alvási apnoe) bizonyítottan vérnyomást növelő tényező. Márpedig egy új helyen, idegen ágyban, esetleg 6-7 óra időeltolódással biztos, hogy kevésbé lesz jó az álmunk. Érdemes tehát erre is figyelni (például a reggeli vérnyomásmérésnél), és a lehetőségek szerinti legjobb alvási lehetőséget keresni.