• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mielőtt bárki is megijedne, meg kell nézni a ciszta nagyságát. 20-30 mm petefészek cisztáknak semmilyen klinikai jelentősége nincs.

A petefészek leggyakoribb megbetegedései az úgynevezett petefészek ciszták. Egyéb panaszok esetén gyakran kerül sor ultrahang vizsgálatra, és általában ekkor derül fény a petefészek ciszta meglétére is. (A ciszta szó jelentése: tömlő, amelyben folyadék gyülemlik fel.)


Mielőtt bárki is megijedne, meg kell nézni a ciszta nagyságát. 20-30 mm petefészek cisztáknak semmilyen klinikai jelentősége nincs. Néhány hónap múlva ultrahangos ellenőrzés szükséges.


Igazi jelentősége a 40-50 mm-nél nagyobb cisztáknak van. Ezeknek is két fajtája van: a funkcionális és a valódi ciszták.
1. A funkcionális ciszták a tüszőrepedés helyén kialakuló sárgatestekből származnak és a menstruáció után a sárgatest elsorvadásával együtt felszívódnak. Így nincs velük teendő.
2. A valódi ciszták kialakulásának az oka ismeretlen, a cisztafal termeli a folyadékot, ami a menstruáció elmúltával is megmarad, gyakran növekedési tendenciát mutat. Ezekben az esetekben szükség van műtétre, mert az egyébként jóindulatú ciszta rosszindulatúvá válhat, igaz lehet, hogy csak évek múltán.

 
Tehát: ha valakinek az ultrahangos vizsgálat során petefészek cisztát diagnosztizálnak, első lépésként a menstruáció elmúlása után újabb ultrahangos vizsgálatot kell végezni. Ha a ciszta felszívódott, akkor teendő nincs, és 3-6 hónap múlva egy kontroll vizsgálatot kell elvégezni.


Amennyiben továbbra is fennáll, esetleg növekszik a ciszta, abban az esetben műtéti beavatkozás szükséges. Ez laparaszkópia (hastükrözés ) útján végezhető el, ami lényegesen kisebb megterhelést jelent a szervezetnek, mint egy hagyományos hasmetszéses úton végzett műtét.


A műtétek során általában csak a cisztát távolítjuk el, a megmaradt csonkolt petefészek rész kellő mennyiségű hormonnal látja el a szervezetet és káros utóhatása nem lesz a műtétnek.


Ha a nők szülni szeretnének ezután, minden továbbiak nélkül lehetséges a teherbe esés.