Több ezer késve diagnosztizált rákbeteg lehet a COVID-19 járvány másodlagos áldozata, ha túl későn jutnak el szűrésre.
A legújabb tudományos felmérések szerint az újonnan felfedezett daganatos betegségek száma jelentősen csökkent 2020-ban a pandémia kezdete óta, ennek hátterében valószínűen az áll, hogy a különböző rákszűréseket és egyéb rutinszerű egészségügyi vizsgálatokat késve, halasztva végzik el. Az USA National Cancer Institute modelljének becslése szerint a COVID-19 járvány miatt a túl későn megszülető mell-, és végbélrák diagnózisok plusz 10 000 ember életét követelik majd a következő 10 évben, csak az Egyesült Államokban - hívta fel a figyelmet közleményében az Affidea.
"Lehet, hogy a rákszűrések jelenleg nem a legfontosabbak, de ha valaki eddig halogatta az ajánlott szűrővizsgálatokat, akkor éppen itt az ideje, hogy prioritásként kezelve, biztonságos körülmények között elvégeztesse azokat" - mondta Dr. Sike Robert, az Affidea Bank Center Gasztroenterológiai Központ centrumvezető főorvosa. - “Nemzetközi ajánlások alapján kijelenthetjük, hogy az ajánlott rákszűrések elhalasztása olyan daganatokhoz vezethet, amelyeket nem ismernek fel időben (korai stádiumban), csak túl későn, amikor már előrehaladottabbá váltak és potenciálisan nehezebben kezelhetők."
Az Affidea Magyarország többféle rák típusra kínál szűrővizsgálatokat: ideértve a mellrák megelőzésében elsődleges mammográfiát, az ultrahang és MR, CT vizsgálatokat, illetve a vastagbéltükrözést. Ez utóbbi szolgáltatás egy új, a legmagasabb szakmai normák szerint kialakított központban, a Affidea Bank Center Gasztroenterológiai Központban érhető el. A létesítményben az endoszkópián kívül az összes képalkotó vizsgálat is egy helyen megtalálható, így az ott dolgozó és egymással szorosan együttműködő radiológus és gasztroenterológus orvosoknak lehetőségük van arra, hogy a hétköznapi rutinmunka során egy-egy esetet részletesen is megbeszéljenek. A különböző képalkotó diagnosztikai anyagok, a teljes endoszkópos vizsgálatot megörökítő HD videófelvételek, valamint az endoszkópia képei egyben elérhetők egy központi számítógépes rendszeren, így szükség szerint további társszakmákkal is megoszthatók. A modern informatikai rendszerek segítségével a betegutak egyszerűbbé és gyorsabbá váltak, így az orvosok rövid időn belül döntést tudnak hozni a szükséges kezelésekről, akár ebben a rendkívüli egészségügyi helyzetben is - írták.