• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A rosacea nem mindenkinél okoz azonos tüneteket

Egészségmagazin Forrás: Dermatica

Egy bőratka a kutatások szerint összefüggésbe hozható a rosacea kialakulásával.

Vörös, kipirulásra hajlamos, érzékeny bőr, kitágult erek – a rosacea általános tünetei. Az elsősorban nőket érintő bőrbetegségnek több altípusa is létezik. A következőkben a Nemzeti Rosacea Társaság által meghatározott rosacea típusokat vesszük sorra Peterman Krisztina, a Dermatica gyógykozmetikusának segítségével.

A betegség négy altípusa
A rosacea elsősorban nőket érintő betegség, első tünetei általában 30-50 év között jelennek meg. A rosacea négy altípusát különböztetjük meg. (Ezen kívül létezik még egy variáns, a granulomatózus rosacea, amelyet főként a szem körül és az orron megjelenő göbök, sárgásbarna gennycsomók alapján lehet beazonosítani).

Az egyik leggyakrabban előforduló típus az eritematoid-teleangiektatikus rosacea, amelynek fő tünetei a bőrpír, tartós kipirulás és a látható erek. A papulopusztuláris rosaceát állandó pirosság és pattanásosság jellemzi. A fimatózus rosacea fő ismertetőjele a bőr megvastagodása. A szövetszaporulat következtében idővel szembetűnő az orr megnagyobbodása. Ez a típus főleg férfiaknál fordul elő. A negyedik típus a legkevésbé ismert, ez az okuláris rosacea, amely főként szemtüneteket okoz. Nem is gondolnánk, de a szemvörösség, szemszárazság, égő érzés hátterében is állhat ez a betegség.

A betegeknél a rosacea típusai közül egy időben akár több is jelentkezhet. Minden érintett esetében igaz, hogy minél előbb elkezdi a szükséges kezelést, annál nagyobb eséllyel lehet a tünetek rosszabbodását megelőzni. Enélkül viszont a kezdetben még múló bőrpír tartóssá válik, a pattanások is nehezebben mulaszthatók el, a bőr gyulladása súlyosbodik.

Még mindig csak kevesen tudnak róla, pedig több tanulmány is igazolta, hogy a Demodex atka felnőttkorban nagyon gyakori. A Demodex atkának két típusa van, az egyik a hajas fejbőrön, a másik a bőrön él és faggyúval kiválasztódó bomlástermékekkel táplálkozik. Ez utóbbi típus a kutatások szerint összefüggésbe hozható a rosacea kialakulásával. Ezt igazolja az az eredmény is, miszerint nagyobb százalékban fordul elő rosaceás betegeken, mint a problémamentes bőrűeknél.

A bőratka jelenléte fájdalmatlan mikroszkópos vizsgálattal kimutatható – magyarázza Peterman Krisztina. Ilyen esetben a hagyományos kezelésekkel átmeneti javulás érhető el, de ha a kiváltó okot nem szüntetjük meg, akkor számolni kell a panaszok kiújulásával. A bőr vizsgálata után a kezelés az e célra kifejlesztett készítményekkel történik, egyéntől és a panaszok súlyosságától függően. Az atkák életciklusának megfelelően a teljes kezelés megközelítőleg 3 hónapot vesz igénybe.