• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A sok étel hizlal, de a kevés is megbetegíthet

Egészségmagazin Forrás: Trombózisközpont

Aki sokat eszik, az könnyen elhízhat, de a nem megfelelően megválasztott ételek, ételízesítők is elősegíthetik egyes betegségek jelentkezését.

A magas vérnyomásról és az annak kialakulásában szerepet játszó folyamatokról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája beszél.

A megfelelő étkezés

Ma már a tv, a rádió és az újságok is azt harsogják, hogy mennyire fontos a megfelelő étkezés az egészség szempontjából. Ez tény, hiszen a nyers zöldségek, a rostokban gazdag ételek, és a teljes kiőrlésű gabonák fogyasztása, valamint a készételek mellőzése bizony hatalmas lépést jelenthetnek egy kiegyensúlyozottabb, hosszabb és egészségesebb élet felé.

Azonban a dolog itt nem áll meg. Sokan az egészséges élet jegyében betartják ezeket a javaslatokat. A teljes kiőrlésű kenyeret zsírszegény margarinnal kenik meg, és sok nyers zöldséget tálalnak mellé, majd mindezeket erősen nyakon öntik sóval. Ez az ételízesítő alapkelléke minden háztartásnak, hiszen az ízeket lehet vele fokozni. Csakhogy a készételek világában olyan intenzív ízekhez vagyunk hozzászokva, hogy az otthoni kosztot is muszáj felhozni arra a szintre. Ezt természetesen a gyártók, és a háziasszonyok is főleg sóval érik el.

A só kis mennyiségben tökéletes a szervezet számára, ám a túlzott bevitele komoly gondokat eredményezhet. Ennek az ételízesítőnek a használatát már nagyanyáink is csak mértékkel tartották jónak, hiszen nagyon régóta tudjuk: hatással van az ember vérnyomására.

A magas vérnyomás és a só

A nátrium-klorid (NaCL), vagyis a konyhasó befolyásolja a vízháztartást, és ennek következtében a szív bizonyos funkcióit. A sóban lévő nátrium ugyanis megköti a vizet, közvetve a vérnyomás emelésén keresztül károsítja a veséket, mely szervek a vízháztartás alappillérei. A só ezen felül a vízmegkötés révén befolyásolja a perctérfogatot - vagyis a szívben az 1 perc alatt kilökött vér mennyiségét - égészen pontosan megnöveli azt.

Dr. Kapocsi Judit elmondta, hogy mindkét tulajdonság elősegíti a néma gyilkos, vagyis a magasvérnyomás betegség kialakulását. A vízmegkötés és a perctérfogat növekedése is nagyobb terhet ró az erekre, melyek folyamatosan mikrosérüléseket szenvednek. A tartósan magas vérnyomás pedig olyan szövődményeket eredményez, mint a szívroham, a stroke, a trombózis, vagy akár a halálos tüdőembólia.

Felismerés és kezelés

A magasvérnyomás betegség igazi veszélye az, hogy mire felismerik a bajt, sokszor már visszafordíthatatlan károkat okoz. Az otthoni vérnyomásmérés ugyan hasznos, ám nem mindig ad pontos adatokat. Ráadásul azt sem tudhatjuk, hogy a méréseken kívüli időben hogyan alakul a vérnyomás. Így a legcélravezetőbb megoldás a 24 órás vérnyomásmérés, mellyel a szakorvos olyan pontosságú adatokhoz juthat, melyekkel sokkal jobban, eredményesebben képes kezelni a betegséget. Ennek a módszernek a segítségével a szokásos napi aktivitás mellett láthatjuk, hogy hosszabb távon hogyan alakul a vérnyomás, mennyire egyenletes, vagy ingadozó, pihenésre csökken-e stb.

A magasvérnyomás betegség kezelése életmódváltással kezdődik. Ez az egészséges ételek mellett a megfelelő sófogyasztással, és persze a rendszeres, pulzuskontrollált mozgással is együtt jár. Emellett a szakorvos dönthet a gyógyszeres kezelés alkalmazásáról is, mely esetben a beteg rendszeres felülvizsgálatokon kell, hogy részt vegyen.