• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A sörhas a csontritkulásra is hajlamosít

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Kevésbé közismert, hogy a férfiak sörhasa növeli a csontritkulás kockázatát.

Az elhízásnak számos negatív egészségügyi következményét ismerjük, de talán kevésbé közismert, hogy a férfiak sörhasa növeli a csontritkulás kockázatát. Az összefüggéseket Hart Nikolett, az Oxygen Medical humánkineziológusa világította meg.

Minél nagyobb mértékű a hasi elhízás, vagyis minél nagyobb arányú az ún. viszceláris zsír aránya, annál nagyobb az esélye a férfiaknak a csontritkulásra – derült ki a Radiological Society of North America kongresszusán bemutatott tanulmányból. Vagyis azoknak a férfiaknak, akik jelentős sörhassal rendelkeznek, nem csak a szív- és érrendszeri betegségek, a magas koleszterinszint, az asztma, az alvászavarok, az ízületi problémák és a cukorbetegség kockázatával kell számolniuk, de a csonttömeg-vesztéssel is. Ez Amerikában különösen nagy problémát jelent, hiszen ott 37 millió, 20 évesnél idősebb férfi számít elhízottnak. Ráadásul eddig az „erősebb nemet" védettebbnek tekintették az oszteoporózis tekintetében, és ez kiemelten vonatkozott az elhízott férfiakra.

Az izomtömeg védőfaktor
A tanulmányban 35, átlagosan 34 éves elhízott férfit vizsgáltak, 36,5-es átlagos testtömeg-index-szel. CT-vel felmérték az izomtömegüket, a zsírszázalékukat és az alkarjukon elvégeztek egy vizsgálatot, amely a csontok erősségét méri és előrevetíti a törések kockázatát. Ezzel a speciális analízissel (FEA) általában az építőanyagok erősségét mérik fel, hogy megtudják, mennyire hajlékony vagy törékeny, illetve milyen erő szükséges az eltöréséhez. Ugyanez az eljárás alkalmas csontok feltérképezésére is.

Az eredmények egyértelműen azt mutatták, hogy jelentősebb hasi zsírokkal rendelkező férfiaknál nagyobb eséllyel jelentkezik csontritkulás - vagyis törékenyebbek a csontjaik. Ugyanakkor az is kiderült, hogy a nagyobb izomtömeg védelmet jelent ebből a szempontból, még akkor is, ha a BMI ugyanolyan magas.

Normál testalkat mellett is lehet sok a viszceláris zsír
Az összefüggések megértéséhez tudni kell, hogy különböző típusú zsírok léteznek. A közvetlenül a bőr alatt megjelenő zsíron kívül az úgynevezett viszceláris vagy belső szervi zsírok mélyen az izomszövet alatt találhatók a hasüregben. Ez utóbbinak mennyisége függ a genetikától, az étrendtől és a mozgástól is, túlzott jelenléte pedig számos betegség rizikótényezője.

- A vékonyabb testalkatúak sem dőlhetnek hátra, hiszen normál súly mellett lehet magas a viszceláris zsírok aránya, különösen mozgásszegény életmód esetén. A rendszeres mozgás és a megfelelő életmód ugyanis jobb életminőséget és javuló egészségi mutatókat eredményez. Kevesebb és később jelentkező betegséggel kell majd szembenéznünk, tovább megőrizhetjük az önállóságunkat és kevesebbet kell majd a gyógyszerekre, kezelésekre költenünk - magyarázza Hart Nikolett.

Az elhízott személynél különösen fontos, hogy megtalálják a megfelelő életmódot, és mozgásformákat, amelyek hatékonyak és az esetlegesen meglévő betegségeikhez is illeszthetők. Mindezen kérdésekre a komplex életmód felmérés során kaphatunk választ, amely nem csak az adott fizikális, fittségi állapotot térképezi fel, de eszközös egészségi állapotfelmérésre és családi, életvezetési anamnézisre is alapozza a szakértő állásfoglalást.

Egy-egy nyolchetes életmód program után már mérhető és látható is a változás.