Egyre erősebb szempont a terápiaválasztásban a hosszú távon jelentkező kardiológiai mellékhatások elkerülése, csökkentése.
A daganatellenes kezelések mellékhatásai, s a betegséggel járó megpróbáltatások megviselik a szívet és az érrendszert is – figyelmeztet a Rákgyógyítás Magazin legfrissebb, tavaszi lapszáma, amely körbejárja a lehetséges kardiológiai szövődményeket és azok csökkentésének módjait. Mivel folyamatosan nő a rákból meggyógyulók vagy a daganatos betegséggel sokáig együtt élők aránya, egyre erősebb szempont a terápiaválasztásban a hosszú távon jelentkező kardiológiai mellékhatások elkerülése, csökkentése. A szív állapotától is függ, hogy végig lehet-e vinni az onkológiailag optimális daganatellenes terápiát, viszont azt is el kellene kerülni, hogy a sikeres onkológiai kezelést követően, idő előtt kelljen a betegeknek szívproblémákkal szembesülniük.
A lapból kiderül, hogy a rák miért zárja ki az esetek döntő többségében a szervátültetés lehetőségét, s miért nem kaphat új vesét, májat, hasnyálmirigyet vagy tüdőt az, akinek valamely szervét rosszindulatú tumor támadta meg. A magazin körbejárja mi az oka, s mi lehet az ellenszere a daganatos betegség miatti kóros fogyásnak. Kiderül: a daganat miatti testsúlyvesztés nem fittebbé teszi, hanem legyengíti a beteget, ezzel egyrészt rontja az életminőséget, másrészt gátja lehet a daganatellenes kezelések megkezdésének vagy folytatásának is. Nem elég többet enni, az esetek jelentős részében orvosi beavatkozás is indokolt.
A kopasz apukák is olyan gyógyszert kapnak, mint anya? Ha elkapom anya betegségét, kihullik az én hajam is? És a pónik sörénye? Egy óvodás kislány kérdései emlőrákkal küzdő fiatal édesanyjához, aki internetes naplóval és saját történetüket mesébe szőve igyekszik kiírni magából mindazt, ami családjával történik, egyúttal segíteni ezzel a hasonló cipőben járó sorstársaknak. A lapban egy másik példaadó riport pedig arról szól, hogyan lehet sztómával, azaz a hasfalon kialakított mesterséges bélnyílással is teljes és érdekes életet élni, s még így sem feladni olyan álmokat, mint akár az ejtőernyős ugrás vagy a siklóernyőzés.
A lap összefoglalja hogyan vezetett félre egy álprofesszor daganatos betegeket, miként kapcsolódhatnak be a betegek klinikai gyógyszervizsgálatokba, s mi mindent tesznek a Gyógyulj Velünk Egyesületet működtető daganatos betegek a sorstársakért. További részletek itt