Nem sikerült a női tüdőrák aggasztó, gyorsan növekvő trendjét megtörni.
Magyarországon a tüdőrák a vezető daganatos halálok, évente közel 10.000 ember haláláért felelős. Nem sikerült a női tüdőrák aggasztó, gyorsan növekvő trendjét megtörni és évről évre egyre több nőt öl meg a tüdőrák, a férfiak esetében is csak lassú javulás észlelhető. Elfogadhatatlanul magas az aktív életkorúak megelőzhető halálozásának aránya mindkét nemben.
A tüdőrák jelentős mértékben életmódhoz kötődő és ezért megelőzhető daganatféleség. Kiemelten fontos életmód tényező a dohányzás, a betegek 85 százaléka dohányos vagy évtizedeken keresztül dohányos volt. A dohányzás elkezdésének egyre fiatalabb korosztályra tolódásának szomorú következményeként látszik az, hogy szaporodik a 40-50 éves korosztályban észlelt tüdőrákos esetek száma. Rák megelőzésként az életmódi tényezőkből ezért a dohányzás abbahagyása kiemelt jelentőségű, melyhez számos segítség hozzáférhető. Így a tüdőgondozóhálózatban egyéni és csoportos dohányzás leszokás támogatási programok vehetőek igénybe és az Országos Dohányzás Leszokástámogató Módszertani Központ részeként működik a telefonos tanácsadó program, mely az ingyenesen hívható 06/80/44-20-44 zöld számon elérhető. A dohányzás abbahagyása már a leszokás utáni első évben számos pozitív hatással bír, s a leszokást követően évről évre csökken a tüdőrák kialakulásának a valószínűsége is.
A rendszeres aktív fizikai mozgás és az egészséges, sok zöldség gyümölcsfogyasztással járó életmód másik két tényező, ami segít a rák megelőzésben.
A tüdőrák felismerése korai szakban nehéz, sokáig nem okoz panaszt, tünetet és gyakran csak előrehaladott stádiumban kerül felfedezésre. Az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézetben HUNCHEST néven folyik hazánkban az a vizsgálat, amely a magas rizikójú egyének bevonásával az alacsony dózisú mellkas CT-, illetve a digitális tomoszintézis alapú tüdőrák szűrés hatékonyságát vizsgálja a betegség korai felismerésében.
A tüdőrák holisztikus megközelítése magába foglalja a megelőzést, a korai diagnózist, a komprehenzív tüdőrák ellátást. A betegséggel kapcsolatosan az elmúlt években olyan új kutatási eredmények vannak, amelyek az eddigieknél hatékonyabb kezelési lehetőségeket eredményeztek és ezzel jelentős mértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy ezt a daganatot is krónikus betegséggé lehessen tenni. Az új, hatékony kezelési módok hozzáférhetővé tétele, a támogató kezelések megfelelő alkalmazása, a palliatív ellátás fejlesztése mind olyan terület, melyen hazánkban is folyamatos az előrelépés.
Magyarország elköteleződött az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által koordinált küzdelemben, és célul tűzte ki a nem fertőző krónikus megbetegedések, köztük a daganatos betegségek 25 százalékos csökkentését a következő években, amit csak szoros együttműködéssel, összefogással, egyéni elköteleződéssel lehet megvalósítani.