Friss kutatások szerint a hosszantartó marihuána fogyasztás az agyban szerkezeti eltéréseket is okoz.
Sokan azzal a meggyőződéssel fogyasztanak marihuánát, hogy viszonylag kevéssé káros a többi kábítószerhez képest, azonban ez a tévhit megdőlni látszik. Az ausztráliai Melbourne és Wollongong egyetemeinek kutatói szerint a „fű" korántsem olyan veszélytelen, mint amennyire azt a fogyasztását népszerűsítők láttatni szeretnék.
A kutatók MR vizsgálatokat végeztek 15 önkéntes férfin, akik – bevallásuk szerint - 10 éven át napi 5 „joint"-ot (marihuánás cigarettát) szívtak el, és a kapott agyi MR felvételeket az egészséges férfi kontroll csoportéval hasonlították össze.
A meglepő eredmény szerint az érzelmeket és memóriát szabályozó agyi központ, az hippocampus térfogata a marihuánát fogyasztóknál 12%-kal kisebb volt mint a kontroll csoportnál, további érdekesség pedig, hogy a félelem és az agresszió szabályzásában kulcsfontosságú szerepet játszó másik agyterület, az amygdala 7,1%-kal volt kisebb.
A szerzők eredményeiket a neves „Archives of General Psychiatry" című pszichiátriai szaklapban publikálták, ahol leírják továbbá, hogy a marihuána agyat károsító hatásának bizonyítása folyamatosan napirenden van, de a fenti vizsgálat egyértelműen fényt derített arra a tényre, hogy bár a rövid távú használatnak egyenlőre látványos neuro-toxikus hatása nem bizonyított, de hosszú távon az agy károsodása világosan látható.
A marihuána, illetve a többi hasonló hatóanyagú szer a drogok osztályozására szolgáló rendszerben nemrégiben magasabb „B" minősítést kapott, mégis, állandó vita tárgya az alacsonyabb „C" osztályba sorolás újragondolása, ami a fentiek figyelembe vételével remélhetőleg véglegesen meghiúsul.