Egyre több iskolás kezdi a tanévet a parlagfű-pollenszezon tetőzésének idején.
Az allergiás diákok számára nem csak a szünidő utáni átállás, a korai kelések, a rendszeres napirend jelent problémát. Számukra különösen fontos a megfelelő kezelés, amivel a betegség jól kontrollálható.
A nyugodt éjszaki pihenés elengedhetetelenül fontos annak érdekében, hogy a tanuló napközben megfelelően teljesítsen, koncentráljon az órán. Dr.Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa elmondta, jelenleg különösen magas a pollenszám a levegőben, így ha a gyermeknek panaszai vannak, mindenképpen vigyük el orvoshoz. A tünetek kezeléséhez nem elegendő az otthoni házipatikában található készítményeket használnunk. A szakorvos az allergia gyógyszeres kezelésének összeállításánál figyelembe veszi az adott eset körülményeit, formáját, időtartamát, súlyosságát, így minden eset egyedi, személyre szabott kezelést igényel. Szénanátha esetén célszerű a gyógyszereket a tünetek megjelenése előtt, megelőzésként alkalmazni.
Gyermekek esetében fontos figyelnünk arra, hogy minden esetben bevegye a gyógyszereit, hiszen a tünetek kontrollálásához elengedhetetlen a felírt készítmények megfelelő alkalmazása. A gyógyszerek bevételét otthon, a szülő felügyelete mellett végezze. Fontos, hogy a pedagógust értesüljön arról, hogy a gyermek allergiás és gyógyszert szed.
Dr. Balogh Katalin különösen fontosnak tartja, hogy az allergiás gyermeket ne kezeljük súlyos betegként. Szakszerű segítség mellett az allergiás náthás beteg esetében nincs szükség például a tornaóra alóli felmentésre. A parlagfű allergiások esetében óvatosság indokolt görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom és uborka fogyasztásakor. A pollen-étel keresztreakció ugyanis nem minden beteg esetében áll fenn, előfordulása az allergiások körében 10 százalék alatti. A gyermeket a fenti ételektől eltiltani tehát csak abban az esetben szükséges, ha korábban okozott már panaszt: szájüregi viszketés, ajak, nyelv, garat vizenyő, hasi görcsök formájában.
A pollenszezon után érdemes szakorvosunk tanácsát kérni az immunterápia alkalmazásával kapcsolatban. Az immunterápiás kezelés során az allergiás beteg azt az anyagot kapja tisztított formában, amire érzékeny. A bevett allergén adagját az útmutató szerint lassan, fokozatosan naponta emelni kell (kezdő kezelés) mindaddig, amíg eléri a beteg a szervezete számára megfelelő mennyiséget. A kezelés ideje alatt a szervezet hozzászokik a korábban tüneteket előidéző anyaghoz, s megtanulja azt panaszok nélkül elviselni. Az allergia kezelésének ezen módja gyermekek esetében is jól alkalmazható, nagyobb gyermek önállóan is beadhatja magának a készítményt, nyelv alá csepegtetve. Hosszú távú (5-10 éves) utánkövetéséses vizsgálatok szerint egyértelműen kevesebben lettek asztmásak az immunterápiával kezelt gyerekek közül.