• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Általában enyhe légúti tüneteket okoz a 25 éve ismert hMPV vírus

Egészségmagazin MA 12:09 Forrás: Semmelweis Egyetem
Általában enyhe légúti tüneteket okoz a 25 éve ismert hMPV vírus

A hMPV-fertőzés kezelése tüneti, lázcsillapításból, bő folyadékfogyasztásból, pihenésből áll, mivel célzott vírusellenes kezelés nem áll rendelkezésre.

Legtöbbször enyhe megfázásos tüneteket okoz a humán Metapneumovírus (hMPV), amely nem új kórokozó, 2001-ben fedezték fel – hívták fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának szakemberei annak kapcsán, hogy sajtóhírek szerint Kínában terjed ez a vírus, és a légúti figyelőszolgálat adatai szerint tavaly év végéig négy hazai betegnél is kimutatták.

A hMPV minden életkorban előfordulhat, de a leggyakoribb a gyermekeknél és idősebbeknél. A kórokozó terjedésében a cseppfertőzés (emberről emberre pl. köhögéssel, tüsszentéssel) és a közvetlen kontaktus játszik főszerepet. Az 5-9 nap lappangási időt követően a légúti fertőzés tünetei általában egy hétig tartanak. A fertőzés legtöbbször enyhe, „megfázásos” tüneteket okoz. Ritkán, a legyengült immunrendszerű betegeknél okozhat súlyosabb légúti hurutot, tüdőgyulladást, nagyon súlyos esetekben akár lélegeztetés is szükségessé válhat. Krónikus légúti betegségben (asztma, COPD) szenvedőknél az alapbetegség akut fellángolásához (exacerbációjához) vezethet – hívják fel a figyelmet a Pulmonológiai Klinika szakemberei az intézmény honlapján közzétett tájékoztatóban, melyet az egyetemi portál idézett.

Mint írják, a hMPV-t RT-PCR vizsgálattal lehet kimutatni, a tesztre nagy rizikójú betegek esetén lehet szükség, főleg, hogy az indokolatlan antibiotikum használatot elkerülhessük. A hMPV-fertőzés kezelése tüneti, lázcsillapításból, bő folyadékfogyasztásból, pihenésből áll, mivel célzott vírusellenes kezelés nem áll rendelkezésre. Rendkívül fontos a fertőzés megelőzése szempontjából az alapos, fertőtlenítővel történő kézmosás és a maszkhasználat.

Az elmúlt napokban számos hazai hírportál a kínai állami médiára hivatkozva számolt be egy felső légúti megbetegedést okozó vírusról, amely potenciálisan súlyos tüdőfertőzést képes előidézni. A humán Metapneumovírus (hMPV)-fertőzött esetek aránya a kínai járványügyi központ fertőző betegségekre szakosodott intézetének közlése szerint a 14 éves és annál fiatalabb gyermekek körében emelkedik. Hazai szinten tavaly év végéig négy betegnél mutattak ki hMPV-t a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) légúti figyelőszolgálatának heti jelentése szerint. A Pulmonológiai Klinika ugyanakkor hangsúlyozza: a hMPV nem új vírus, 2001-ben fedezték fel légúti fertőzések okozójaként.

Forrás: Pulmonológiai Klinika (dr. Matics Zsombor, dr. Hidvégi Edit, dr. Bohács Anikó, dr. Müller Veronika)