• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Alvászavar is okozhat magas vérnyomást

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A szokottnál is nagyobb figyelmet érdemel az alvási apnoe magas vérnyomás esetén.

A néma gyilkosnak nevezett magas vérnyomás okai igen sokrétűek lehetnek, viszont van egy tényező, ami egyre gyakrabban fedezhető fel a betegség hátterében. Ez pedig nem más, mint az alvási apnoe, aminek kutatások szerint sokszor túl kevés figyelmet szentelnek. Hogy hogyan függ össze vele a magas vérnyomás, arról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája beszélt.

Az American Academy of Sleep Medicine (AASM) legújabb közleménye szerint magas vérnyomás esetén érdemes kivizsgálni a beteget alvási apnoe (OSA) tekintetében is. Dr. M Safwan Badr, az AASM elnöke szerint ugyanis náluk sokkal nagyobb eséllyel fordul elő az OSA. Ez azért is fontos, mert ez az alvási zavar és a rosszul kezelt hipertónia együttesen nagyobb eséllyel vezethet szív-és érrendszeri problémákhoz.

A tudósok szerint azonban sajnos magas vérnyomás esetén csak ritkán fordítanak kellő figyelmet az alvási apnoe-ra, pedig könnyen állhat a másodlagos hipertónia (tehát amikor a magas vérnyomás csupán egy tünet) hátterében.

Egy nemrégiben készült tanulmányban 318 beteget vizsgáltak, és azt kutatták, hogy milyen hatásokkal kell számolni mérsékelt és súlyos OSA esetén. A kutatók azt találták, hogy az utóbbi esetben sokkal nagyobb eséllyel diagnosztizáltak magas vérnyomást, így kiemelték, hogy a hipertónia kezeléséhez ezt az oldalt is figyelembe kell venni.

„Az alvási apnoe szindróma során a garat izmok ellazulnak, valamint a nyelvgyök hátracsúszik, és ez megakadályozza, hogy elegendő levegő jusson a tüdőbe. Az agyban ezért oxigén hiány és széndioxid többlet lép fel, majd egy hirtelen horkantással felszabadulnak a légutak. Mivel ez többször is megismétlődik az éjszaka során, az alvás nyugtalanná válik, és nem piheni ki magát rendesen az illető, aminek következtében a vérnyomása megemelkedik. Tehát ma már elfogadott tény, hogy az alvási apnoe szindróma hipertóniát okozhat"- mondja dr. Kapocsi Judit.

Továbbá a nem kielégítő alvás következtében a beteg másnap fáradt, aluszékony, ami csak tovább ront a helyzeten, mivel a nem tud úgy a feladataira koncentrálni, ahogy kellene, és stresszes lesz, ami köztudottan a hipertónia egyik kiváltó oka. Ráadásul az alváshiány a szervezet kimerüléséhez vezet, nem tud regenerálódni a beteg, így előbb-utóbb valamilyen szervi panasza lesz - például vérnyomás emelkedés.