• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Alzheimer világnap - hazai programok

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Egy 2010-es felmérés szerint az EU-ban közel 10 millióra, ebből hazánkban 250.000-re tehető a demens betegek száma.

De ennek a számnak többszöröse lehet a demencia (elbutulás) betegségben érintett családtagoké - vagyis szülőké, nagyszülőké, testvéreké, unokáké és közvetlen hozzátartozóké -, akiknek életét gyökeresen változtatja meg a betegség.

A demencia leggyakoribb oka az Alzheimer-kór, amely az esetek 70%-át okozza. Az Alzheimer-kór és más demenciák a betegek életvitelének minden aspektusát károsan befolyásolják, csakúgy, mint a környezetük, elsősorban a gondozóik életét. Az ADI 2011. évi adatai szerint a gondozók 40-75%-a jelentős pszichológiai betegséggel küzd, és 15-32%-a depresszióval.

A nemzetközi adatok szerint a 44 millió beteg 75%-át hivatalosan nem diagnosztizálták, ezért sokan nem kapnak gyógykezelést, tájékoztatást, ápolást vagy támogatást.

Hazai helyzet

Magyarországon a Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társasága 15 éve küzd közösen a Nemzetközi Alzheimer Társasággal és az Alzheimer Europe-al annak érdekében, hogy tekintsék az Alzheimer-kórt az európai közegészségügy egyik kiemelt kérdésének és készüljön európai cselekvési terv, valamint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) biztosítsa az Alzheimer-kór magasabb nemzeti egészségügyi prioritását.

A Társaság legfőbb céljai

• Alzheimer Világkonferencia (Budapest, 2016. ápr. 20-24.): Egy ilyen rangú esemény sikeres megrendezése erőteljesen ráirányíthatja a Közép-Kelet-Európa-i régió döntéshozóinak és szakembereinek is a figyelmét a demenciával kapcsolatosan fennálló hiányosságokra, valamint megváltoztathatja mind a hazai döntéshozók, mind a magyar társadalom hozzáállását ehhez a drámai betegséghez.

• Nemzeti Demencia Stratégia: Hazánkban is mielőbb alkossák meg az ENSZ, a WHO, a G8-ak, az Európai Unió és a Nemzetközi Alzheimer Társaság elvárásainak megfelelően, a Társaság kezdeményezésére és közreműködésével. A stratégiával XXI. századhoz méltó egészségügyi és szociális szolgáltatásokat szeretnének kialakítani a demens-betegek és gondozóik számára.

• Elérni, hogy a 250.000 demens-beteg és hozzátartozóik mindmáig rendezetlen egészségügyi-szociális helyzetének, komplex gondozásának és ápolásának megoldása érdekében a demenciát tekintsék hazánkban is kiemelt egészségügyi prioritásnak.
• A demens-betegek fogyatékossá nyilvánítása
• Ápolási díj minden demens-beteget gondozó hozzátartozónak
• Országos demens nappali ellátóhálózat létrehozása
• Minőségi demens-gondozó otthonok és részlegek létrehozása
• Országos Agybarát Közösséghálózat létrehozása - Prevenció és edukáció
• Távgondozás fejlesztése

Események az Alzheimer világnapon

Az AlzheimervVilágnap évenkénti megrendezését 1994-ben indította útjára a Nemzetközi Alzheimer Társaság (ADI) az Egészségügyi Világszervezet (WHO) támogatásával, és napjainkra már 84 ország csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez. A Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társasága 2001 óta rendezi meg az Alzheimer világnapot. Ennek (még hátralévő)eseményei:

Globális Agybarát Közösség - Global Brain Friends Community
Központi téma: Prevenció
A Globális Agybarát Közösséget a Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társasága prevenciós céllal hozta létre, hogy iskolázottságtól és életkortól függetlenül tudatosítsák az emberekben: szellemi épségünk, emberi méltóságunk, önálló életvitelre való képességünk fenntartásához saját érdekünk megőrizni agyunk frissességét.
Hely: Facebook-on „Global Brain Friends Community" címmel
Időpont: 2014. szeptember 21.

Alzheimer Világnapi Memória – Híd – Koncert – Játszóház
Központi téma: Fókuszban a megelőzés
Figyelemfelhívó akció a megelőzésre zenével és játékkal a Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társasága, a Jazz And More, a Játszóház Projekt, a Magyar Vöröskereszt és a Schwabe Hungary Kft. közös szervezésében. A művészek és a „játékmesterek" azért vállalták a fellépést és a közreműködést, hogy segítsenek felhívni a társadalom figyelmét a megelőzésre. A zene és a játék növeli az aktivitást, fejleszti a memóriát, a gondolkodást, a koncentrációt, a kommunikációt, a kreativitást, a szociális készségeket, stimulálja az érzelmeket, csökkenti a stresszt és a depressziót! A legnagyobb csapatépítő!
Helyszín: Budapest, V. ker. Vörösmarty tér
Időpont: 2014. szeptember 21. (vasárnap) 16.00-19.00.