A metabolikus szindrómáról viszonylag ritkán hallani, pedig igen sok embert érint.
A betegség egy összetett anyagcsere rendellenesség, mely az egész szervezetre hatással van. A kór tehát több tényezőből tevődik össze, melyek közül az egyik a csendes gyilkos, vagyis a magas vérnyomás. A témában dr. Kapocsi Judit tanárnőt, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistáját kérdeztük.
Mi az a metabolikus szindróma?
A metabolikus szindróma civilizációs népbetegség, mely egy lappangva kialakuló anyagcserezavar. A folyamat hátterében inzulinrezisztencia áll, amely hipertóniával, hasi elhízással, valamint glukózintoleranciával társulhat, de együtt járhat magas vérzsír- és koleszterin szinttel, valamint egyéb anyagcsere betegségekkel is. Bár sokszor tünetszegény állapotról van szó - de a hasi elhízás és a holdvilágos arc figyelmeztető lehet -, viszont igen veszélyes, hiszen kezeletlenül könnyen 2-es típusú cukorbetegséghez, illetve szív-és érrendszeri problémákhoz vezethet.
A metabolikus szindróma és a magas vérnyomás
A metabolikus szindróma egyik veszélyes velejárója a magas vérnyomás. Kialakulásában az inzulinrezisztencia is szerepet játszik a túlsúly és a mozgásszegény életmód mellett. A táplálékfelesleg ráadásul túlsúlyhoz, anyagcsere betegségekhez (vérzsírok emelkedése, cukorbetegség), és ennek következtében fokozódó érelmeszesedéshez és magas vérnyomáshoz vezet. Ezen állapotok súlyos szövődményei a szívinfarktus, ritmuszavar, szívelégtelenség, agyi történések (TIA, stroke), végtagi erek szűkülete, veseelégtelenség lehetnek - mondja dr. Kapocsi Judit.
A metabolikus szindróma kezelése több pilléren nyugszik
A metabolikus szindróma esetében a hazai irányelvek egyértelműen megfogalmazzák, hogy ha a betegséghez már kapcsolódik a hipertónia is, akkor a vérnyomásértékeket érdemes 130/80 Hgmm-en alatt tartani. Ehhez az esetek döntő többségében sajnos nem elég egyetlen gyógyszer, hanem több anyag együttes alkalmazása szükséges (ACE-gátló vagy ARB-alapú, amelyhez első lépésben kalciumcsatorna-blokkoló hozzáadása is javasolt).
A betegség velejárója, hogy a vérben nem csak a cukor, hanem a vérzsír szintje is megnő, melyet ugyanúgy kezelni szükséges. Ehhez, valamint a vérnyomás értékek beállításához is mindenképpen szakorvos segítsége szükséges. A kezelés azonban nem áll meg a gyógyszerek adagolásánál, a betegnek mindenképpen határozott életmódváltást kell eszközölnie. A gyógyszerek adagolása még ekkor sem hagyható el, hiszen a folyamat igen hosszú, de szerencsére a javulás megfelelő terápiával elérhető.