• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Asztmások, allergiások: fokozott a veszély influenza idején

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Az alapbetegség miatt eleve gyulladt a nyálkahártyán könnyebben megtapadnak a kórokozók.

Akár fulladásos rohamokat is okozhat az influenza vagy a nátha vírusa az asztmás gyerekeknél – figyelmeztetnek a Svábhegyi Gyógyintézet szakemberei. A közelgő járványt jelzi, hogy a Svábhegyi Gyógyintézet várótermeiben a megszokottnál sokkal több a kis paciens mostanában. Az intézet szakértői felhívják a figyelmet arra, hogy az allergiás, illetve asztmás gyermekeknek az alapbetegségükből adódóan eleve gyulladt a nyálkahártyájuk, amelyeken könnyebben megtapadhatnak a kórokozók és megjelenhetnek a légúti fertőzés tünetei. Éppen ezért fontos, hogy a gyógyszereiket az előírásnak megfelelően használják, mert ezzel csökkenthetik az akut megbetegedések kockázatát.

Az asztmás gyermekeknél fellépő légúti fertőzéshez nehézlégzés is társulhat, ami miatt a gyermek lassabban gyógyulhat. Nehézlégzés esetén hörgőtágító gyógyszerre is szükség lehet, ami fokozott gyógyszerterhelést jelent.

A légzőszervi betegségekben szenvedők esetében csupán a tünetek enyhítésére van mód influenza vagy nátha esetében – mondják a Svábhegyi Gyógyintézet szakértői. A kezelőorvos vagy a gyógyszerész által javasolt orrcsepp, torokfertőtlenítő, szükség esetén köhögéscsillapító vagy köptető, illetve lázcsillapító bő folyadékbevitellel és könnyű, vegyes étrend alkalmazásával mérsékelheti panaszokat. Abban az esetben, ha fulladás is jelentkezik a megbetegedés során, akkor hörgőtágító gyógyszerre is szükség lehet.

Nagyon fontos, hogy indokolatlanul senki ne szedjen, és ne adjon a gyermekének antibiotikumot – figyelmeztetnek az orvosok. Mind a nátha, mind az influenza kórokozója ugyanis vírus, ezek ellen az antibiotikumok hatástalanok, viszont számos veszéllyel járhat a helytelen alkalmazásuk.

Csak akkor van ezeknek a gyógyszereknek létjogosultságuk, ha esetleg valamilyen szövődmény lép fel (arcüreg-gyulladás, tüdőgyulladás). Ilyenkor is fontos, hogy a szedését kizárólag orvos rendelje el, és a javasolt készítményt az előírt dózisban és ideig szedje a beteg.

A megelőzésnek a következő hetekben is kiemelt szerepe lehet. A kórokozókkal szembeni hatásos védekezés fő eleme a tudatos étrend, amelynek fókuszában a fokhagyma, a grapefruit, illetve az aloe vera készítmények állnak.

Fontos elkerülni a járványos időszakban a túlzsúfolt helyeket, és még fokozottabban kell ügyelni a higiénés rendszabályok betartására. A gyermekközösségekben is megfelelő gyakorisággal és alapossággal kell szellőztetni. Különösen fontos, hogy a hurutos gyermek pár napot maradjon otthon a panaszai megszűnéséig, hiszen nemcsak a környezetét fertőzheti tovább, hanem ő is könnyebben fertőződik felül más kórokozókkal. Jótékony hatással lehetnek a légtisztító berendezések is, ám sajnos alkalmazásuk nem mindenhol megoldható.

Az influenza típusos tünetei a hirtelen jelentkező magas láz (39 fok feletti), izomfájdalom, végtagfájdalom, fejfájás, levertség, szédülés, majd vizes orrfolyás, száraz köhögés, torokfájás, csecsemőkorban akár hányás és hasmenés. A láz általában 72 óra elteltével mérséklődik, illetve megszűnik, míg az orrfolyás, torokfájás, köhögés 7-10 nap után marad el.

Az elmúlt években megjelentek olyan vírusellenes gyógyszerek, melyek az influenza vírusok szaporodását gátolják. Ezeknek a gyógyszereknek is csak a fertőzés első napjaiban lehet érdemi hatása. Rutinszerű alkalmazásuk azonban semmiképpen nem javasolt. Egyrészt banális felső légúti fertőzések is ilyen tünetekkel kezdődnek, melyek kezelésekor nincs szükség ilyen szerekre. A másik fontos tudnivaló, hogy a felesleges és gyakori alkalmazása ezeknek a gyógyszereknek a vírusok érzéketlenségéhez vezethetnek (hasonlóan az antibiotikumoknál ismert gyógyszer-rezisztenciához).

Lehetőség van védőoltással való védekezésre, mivel az oltás beadását követően két hét elteltével már megfelelő ellenanyagszint emelkedés következik be az oltottak szervezetében. Ez az ellenanyagszint emelkedés természetesen az oltóanyagban szereplő vírustörzsekkel szemben történik. A védettség körülbelül 70-90 százalékos.

Hazánkban az influenza vírus okozta fertőzések általában január végén, február elején kezdenek tömeges méreteket ölteni, ezért még nem késő most sem a védőoltásokat beadatni, melyekre 6 hónapos kortól van lehetőség. A légúti fertőzésekre egyébként is hajlamos gyermekek számára (asztmások, visszatérő középfül-gyulladásban szenvedők) különösen ajánlott a védőoltás beadása.