A 83 százalékos eredmény világviszonylatban is kiemelkedő: hazánk nagy lépést tett a ráktípus legyőzése érdekében.
Átütő sikert hozott a méhnyakrák elleni nemzeti oltási program
Kiemelkedő siker a hetedikes lányok méhnyakrák elleni védőoltási programja: októberben az érintett korosztály 83%-a – mintegy 38 ezer lány – kapja meg Nemzeti Védőoltási Programban a GlaxoSmithKline (GSK) nemzetközi gyógyszergyár Cervarix vakcináját. Az egészségügyi szakemberek támogatják az ingyenes oltásból kimaradt 15 év alatti korosztály védettségének kialakítását is, melyre szeptemberben már önkormányzati programok indultak. Az OEP évente megközelítőleg 1,5 milliárd forintot fordít a méhnyakrák és a rákmegelőző állapotok kezelésére, amely magas szintű átoltottsággal jelentősen csökkenthető lesz.
Európai összehasonlításban is kiemelkedő sikert ért el a Nemzeti Védőoltási Programba idén bekerült kötelezően felajánlott méhnyakrák elleni vakcina. A 12. évüket betöltött hetedikes lányoknak ingyenesen felkínált oltást szeptember 15-éig egy formanyomtatvány kitöltésével és leadásával az iskolában lehetett igényelni. Az összesített statisztikák alapján a határidőig a szülők mintegy 83 százaléka döntött úgy, hogy kéri gyermeke beoltását, ezért októberben mintegy 38 ezer hetedik osztályos lány kaphatja meg a két adagból álló és magas fokú védettséget biztosító vakcina első adagját.
„A 83%-os eredmény világviszonylatban is kiemelkedő és azt jelenti, hogy Magyarország megtette az első hatalmas lépést az egyik leggyakoribb női ráktípus legyőzése felé" – nyilatkozta dr. Koiss Róbert onkológus-nőgyógyász főorvos, HPV-szakértő.
Dr. Koiss Róbert elmondta: az állami oltási program sikerén kívül támogatandó az iskolai kampányoltásból kimaradó 15 év alatti nyolcadikos korcsoport védettségének kialakítása is, mivel a méhnyakrák elleni oltás akkor a leghatásosabb, ha azt a lányok a szexuális életük elkezdése előtt megkapják. Ekkor ugyanis – mindössze két oltással – 93,2%-os védettség alakítható ki a méhnyakrák ellen függetlenül attól, hogy melyik magas kockázatú – azaz daganatot előidéző – HPV-típus okozza a fertőzést.
Dr. Fábián Zsolt, a GSK orvos igazgatója hozzátette: az OEP jelenleg éves szinten hozzávetőleg 1,5 milliárd forintot fordít a méhnyakrák-megelőző állapotok, illetve a kialakult méhnyakrák kezelésére, ami a védőoltás széles körű elterjedésével és magas szintű átoltottsággal jelentősen csökkenthető.
Mivel mostantól felmenő rendszerben a hetedikes korosztály számára érhető el ingyenesen a Cervarix védőoltás, a nyolcadikos lányok védőoltásának beszerzéséről és annak beadatásáról a helyi önkormányzatok, illetve a szülők és a család gondoskodhat.
Dr. Fábián Zsolt rámutatott: 2008 óta körülbelül 300 magyar településen és a budapesti kerületek többségében működött már méhnyakrák elleni önkormányzati oltóprogram, melyben az adott korosztály vagy a szociálisan rászorulók ingyen kapták meg az oltóanyagot. Magyarország 23 megyei jogú városa közül például 17-ben működött – vagy működik jelenleg is – ilyen program.
„Optimális lenne, ha ezek a programok idén a 15 év alatti lányokra koncentrálnának, és az iskolában be nem oltott nyolcadikos lányok is hozzájuthatnának a kétadagos méhnyakrák elleni vakcinához" – tette hozzá dr. Fábián Zsolt.
A megyei jogú városok közül az elsők között – szeptemberben elején – Érd döntött úgy, hogy az ingyenes állami oltásból kimaradó nyolcadikos lányokat egy átfogó egészségmegőrzési programban ingyenesen beoltják méhnyakrák ellen.
„A hetedikeseket megcélzó ingyenes állami oltás sikere után a közgyűlés 10 millió forintos keretet hagyott jóvá arra, hogy a helyi iskolákba járó nyolcadikos lányok is megkapják a kétadagos, magas fokú védelmet biztosító oltást" – nyilatkozta T. Mészáros András, Érd polgármestere. Hozzátette: a közgyűlés döntése nyomán nemcsak a helyi iskolákba járó, de a helyben lakó nyolcadikos lányoknak is ingyenesen felajánlják a vakcinát.
Az érdi önkormányzat tájékoztatása szerint október 14-éig a 209 érdi nyolcadikos lány közül már 176-an kérték az ingyenes oltást, a településen élő, de nem Érden tanuló nyolcadikosok közül pedig további 61 fő jelezte, hogy az érdi önkormányzati programban igényelné a vakcinát.
Arató Zsolt sajtófőnök hangsúlyozta: a keret felhasználásának függvényében az is elképzelhető, hogy az önkormányzat a 15. életévüket be nem töltött mintegy 200 kilencedik osztályos érdi lányra is kiterjeszti az ingyenes oltás lehetőségét. Ebben bízva már több kilencedikes lány szülei is beadták igényüket a vakcinára – tette hozzá.
A betegségről
A méhnyakrák jelenleg a 45 év alatti nők második leggyakoribb daganatos megbetegedése. Magyarországon évi 1500 új esetet diagnosztizálnak, hetente nyolcan halnak meg méhnyakrákban, évente pedig mintegy 10 000 – a betegség kialakulását vagy továbbterjedését megakadályozó – komoly műtéti beavatkozást végeznek el. Az OEP adatai alapján készített felmérés szerint éves szinten körülbelül 960 millió forintot tesz ki a méhnyakrákos betegek kezelésének költsége, illetve további 490 millió forintot fordítanak a méhnyakrák-megelőző műtétekre.
A rendszeres szűréseknek köszönhetően ma már gyakran idejében felismerik a méhnyakrákot, ezért legtöbb nőnél sikerül megakadályozni, hogy a betegség más szerveket is megtámadjon. Ám ezek a műtétek mind testileg, mind pedig lelkileg komoly megpróbáltatást jelentenek, ráadásul nagymértékű meddőségi kockázattal járnak, sőt a műtétet követő terápiás időszak gyakran több, akár 4-12 hónapra is keresőképtelenné teszi a nőket.
A megelőző védőoltások egyéni társadalmi és gazdasági jelentősége jól ismert, de csak magas átoltottsági szinttel csökkenthető jelentősen a méhnyakrákos megbetegedés, illetve annak következménye, a drasztikus halálozási arány.
Rendkívül fontos már fiatal korban tudatosítani: a rendszeres szűrővizsgálat ugyan idejében kimutatja a kóros elváltozást, azonban a megfelelő védőoltás magát a rákot okozó humán papillomavírus (HPV)-fertőzést akadályozza meg. A statisztikai adatok szerint a lányok és nők 80%-a esik át életében legalább egyszer HPV-fertőzésen.
A humán papillomavírus (HPV) bizonyos típusai olyan elváltozásokat hoznak létre, amelyek daganattá fejlődhetnek. Közülük kettő – a 16-os és a 18-as – típus okozza a méhnyakrákos megbetegedések körülbelül 70 százalékát. Azonban a méhnyakrák védőoltással és rendszeres szűrővizsgálattal megelőzhető.