• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Az egész hormonháztartásra hatással van az IR

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Hadakozunk a tünetekkel és nem gondolunk arra, hogy az egész mögött a normálistól eltérő inzulinszint áll.

A fokozott szőrnövekedés, a pattanásos bőr, a túlsúly és a menstruációs zavarok, mind az inzulinrezisztencia tünetei, bár meglétük nem törvényszerű. Figyelemfelkeltő panaszok híján sokan nem is gondolnak arra, hogy náluk is fennállhat a probléma, illetve nem fordulnak hétköznapinak tűnő tüneteikkel orvoshoz, viszont érdemes tudni, hogy a betegség az egész hormonrendszerre negatív hatással van. Éppen ezért fontos, hogy még idejében kezeltesse a zavart. Hogy pontosan mi mindent befolyásol a normálistól eltérő inzulinszint, arról dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája beszélt.

Nem csak a cukorbetegség és a meddőség lehet probléma IR esetén
Az inzulinrezisztencia kapcsán leggyakrabban a 2-es típusú cukorbetegség és a meddőség kerül szóba, ám a probléma valójában szinte az egész hormonháztartásra negatív hatással van.
A betegség jellemzője – mely a férfias jellegű tünetekért felelős-, hogy a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a női hormonokkal szemben. Emellett a menstruációs ciklust és a peteérést befolyásoló LH/FSH egyensúlya is megbomlik, és mindezek következtében nem fejlődik ki domináns tüsző, így kisebb-nagyobb ciszták alakulnak ki (PCOS).

A női szervezetben progeszteronhiány is fellép, aminek egyik jellegzetes tünete a menstruáció előtti pecsételő vérzés. Gyakran ezzel a panasszal fordulnak orvoshoz a nők, és a hormonvizsgálat során derül fény a progeszteron hiányára és így az inzulinrezisztenciára is. Maga az állapot eredménye a progeszteronnal szembeni ösztrogéndominancia, ami számtalan kellemetlen panaszt idéz elő, például migrént, hajhullást, mellfeszülést, csökkenő libidót, ráadásul megnöveli a vérrögök és különböző daganatok kialakulásának esélyét- figyelmeztet a szakember.

Pajzsmirigy alulműködéssel is járhat
Amennyiben valakinél inzulinrezisztenciát diagnosztizálnak, akkor gyakran az illető pajzsmirigyével is gondok lehetnek. A progeszteronhiány miatt ugyanis az ellensúlyozatlan ösztrogén csökkenti a pajzsmirigyhormonok mennyiségét, így a szerv alulműködése (hypothyreosis) gyakran kísérő tünete az IR-nek. Ez olyan további zavaró panaszokat okoz, mint a normál étkezés melletti hízás, az alacsony pulzus és a csökkent anyagcsereműködés.

Dr. Koppány Viktória szerint, bár az inzulinrezisztencia egy sor hormonális változást indukálhat, ám az inzulinszint normalizálásával helyrebillenthető az egyensúly. Természetesen a pajzsmirigy alulműködés kezdetben gyógyszeres kezelést kíván, ám ha javul az inzulinszint, úgy T3 és a T4 mennyisége is normalizálódhat (persze ez attól függ, milyen mértékű volt az alulműködés). Más esetekben – sajnos ez a gyakoribb- a beteg élete végéig pajzsmirigy hormon pótlására szorul.

Legolvasottabb cikkeink