• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az emlőrák a kismamákat is veszélyezteti

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A védőnők számára szervezett ingyenes továbbképzésekre folyamatosan várják a jelentkezőket.

Amikor egy nő áldott állapotba kerül, 9 hónapig arra törekszik, hogy mindent megtegyen azért, hogy egészségesen jöjjön világra kisbabája. Ez az időszak szerencsére a legtöbb nőnél az önfeledt boldogságról szól. Ám a baba egészsége mellett nem szabad elfeledkezni az édesanyáéról sem. Több, kismamákat fenyegető betegség is létezik, például a terhességi cukorbetegség vagy a magas vérnyomás, de ide tartozik a terhesség során kialakuló emlőrák is. A Mellünk Egészségéért Védőnői Program éppen ezért tartja fontosnak, hogy a rendszeres önvizsgálat hangsúlyozásán kívül erre is felhívja a fiatalabb generációk figyelmét.

Mint közleményükben írták, a terhességi emlőrák a várandósság során, illetve a szülést követő egy éven belül kialakult rosszindulatú emlődaganat. Tünetei megegyeznek a más életszakaszban jelentkező emlőrákéval. A nehézséget az okozza, hogy a várandósság alatt a mellben felfedezett csomókat gyakran elkönyvelik a tejmirigyek becsomósodásának és emiatt előrehaladott stádiumban diagnosztizálják a betegséget. Pedig mint minden daganattípus esetében, a terhességi emlőráknál is életet menthet az időben való felismerés.

Önvizsgálat, önvizsgálat, önvizsgálat
A rendszeres önvizsgálat várandósság ideje alatt sem hanyagolható el. Bármilyen csomót észlelünk a mellünkben vagy a hónaljunkban, haladéktalanul forduljunk orvoshoz és győződjünk meg teljes biztossággal arról, hogy nem rosszindulatú daganatról van szó.

„A statisztikák szerint minden 3000-ből egy várandós nő érintett ebben a kórban, de a környezeti hatásoknak és a kitolódó szülési korhatár következtében ez a szám folyamatosan nő. Az AVON-nal közösen elindított Mellünk Egészségéért Védőnői Program egyik fontos eleme, hogy felhívjuk a figyelmet a terhességi emlőrákra is. Szerencsére ma már a fejlett orvostudománynak köszönhetően a 2. és a 3. trimeszterben is biztonságosan kezelhető a beteg úgy, hogy egészséges marad a magzat is" – mondta el a téma kapcsán Puskás Gabriella, Az Emlőrák Gyógyításáért Alapítvány elnöke.

A Mellünk Egészségéért Védőnői Program küldetése, hogy a védőnők, már középiskolás korban megtanítsák a lányoknak a helyes emlő önvizsgálatot, amit remélhetőleg felnőtt korukban is rendszeresen fognak magukon elvégezni. A védőnők számára szervezett ingyenes budapesti és debreceni továbbképzésre folyamatosan várják a jelentkezőket a www.mellunkegeszsege.hu honlapon keresztül.