Egész népmozgalmak indultak meg egy-egy falu háziorvosának győzelméért.
Van olyan beteg, aki az életét, van, aki a hihetetlen odafigyelést köszönte meg azokban az ajánlásokban, amelyekkel a páciensek háziorvosukat az „Év praxisa a Kárpát-medencében" díjra javasolták. A 10 hazai és 10 határon túli magyar családorvosnak idén harmadszor odaítélt kitüntetést csütörtökön ünnepélyes keretek között adta át Beneda Attila az egészségügyért felelős államtitkár kabinetfőnöke, valamint a neves szakemberekből és jeles közéleti személyiségekből álló zsűri.
A felhívásra több mint 200 háziorvosi praxisra érkezett ajánlás. A betegtörténetek kétharmada hazai doktorról, egyharmada erdélyi, szerb, szlovák és vajdasági orvosokról szólt. Ebből a 200 ajánlásból választotta ki a bírálóbizottság azt a 10-10 történetet, orvost, akik között a rangsort a betegek szavazatai alapján állították fel. Az érdeklődést jól jelzi, hogy a két első helyezettre csaknem 10-10 ezer voks érkezett a hálás páciensektől.
A nyertesek:
Hazai háziorvosok:
1. Dr. Mosolygó Gábor Záhony
2. Dr. Sahin Fawaz Baktalórántháza
3. Dr. Somogyi István Eger
4. Dr. Kovács Erika Zagyvaszántó
5. Dr. Márhoffer Ildikó Budapest
6. Dr. Balogh Márta Pécs
7. Dr. Diós Erzsébet Budapest
8. Dr. Katona Judit Kecskemét
9. Dr. Martinkó István Soltszentimre
10. Dr. Horváth Imre Gyula
Határon túli háziorvosok:
1. Dr. Gazdag Veronika Oromhegyes-Vajdaság
2. Dr. Arros Melinda Székelyudvarhely-Erdély
3. Dr. Izsák Seres Emese Zetelaka-Erdély
4. Dr. Tankó Zsigmond Klára Gyimesfelsőlok-Erdély
5. Dr. Egyenes-Pörsök Henrik Dunaszerdahely-Felvidék
6. Dr. Montányi Muskinja Gabriella Zenta-Vajdaság Felvidék
7. Dr. Sáfár Emese Marosvásárhely-Erdély
8. Dr. Sántha Krisztina Mezőcsávás-Erdély
9. Dr. Törzsök Tibor Csíkszereda-Erdély
10. Dr. Fekete Albert Dicsőszentmárton-Erdély
Az ünnepélyes díjátadón Beneda Attila kabinetfőnök arról beszélt, hogy Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár és ő maga is az érintettség miatt is szívén viseli az alapellátást. (Az államtitkár felesége aktív, a kabinetfőnök jelenleg nem gyakorló háziorvosok). Felsorolta azokat az intézkedéseket, forrásokat, amelyekkel igyekeztek megoldani a háziorvosok problémáit, ám bevallotta „a beömlő pénzt az alapellátás úgy szívta fel, mint egy sivatag, de számottevő változás nem történt". Leszögezte, hogy az államtitkárság elszánt abban, hogy további forrásokat biztosítson a területnek.
Balogh Sándor, az Országos Alapellátási Intézet vezetője, a zsűri elnöke hangsúlyozta, hogy a körzeti orvosi ellátás „nem szolgáltatás, hanem szolgálat". Kiss Róbert Gábor kardiológus, a zsűri tagja úgy vélte, azzal az elismeréssel, amely a betegtörténetekből az orvosaikról kihallatszik, egy díj sem ér fel. Bakonyi Péter a pályázatot támogató Duna TV képviseletében arra hívta fel a figyelmet, hogy a 3 éve alapított díj óriási közösségteremtő erővel bír a Kárpát-medence magyarsága között. Erről beszélt a rendezvényen megjelenő Duray Miklós szlovákiai magyar politikus is, aki szerint „prédikálni, tanítani és gyógyítani legjobban csak az anyanyelven lehet".
Az elismerő oklevélen kívül a nyertesek a támogatóktól többek között EKG-készüléket, vérnyomás- és vércukormérőket, könyveket kaptak ajándékba, valamint az egyik határom túli háziorvos egy hatnapos wellness kúrát is elnyert.