Az ép és egészséges fogak megléte nemcsak esztétikai kérdés, hanem funkcionális is.
Egy szép mosoly mit sem ér, ha fájdalmas a rágás. Hazánkban sajnos nem túl jók a statisztikák a fogápolást illetően, már gyerekkorban sokan fogszuvasodással, fogágybetegségekkel küzdenek, pedig ezek a problémák megelőzhetőek lennének a megfelelő táplálkozással, és a legfontosabb szájhigiéniás szabályok betartásával.
Most következzenek azok a mindennapi szokások, amik az otthonunkban elvégezhetőek, és csak rajtunk múlnak, hogy odafigyelünk-e rájuk. Ezekre ügyelve elkerülhetjük a fájdalmas fog- és ínybetegségeket.
A fogápolás eszközei és kelléktára
Talán meglepő, de sokan még azt sem tartják be, hogy naponta legalább kétszer mossanak fogat. Pedig ez a minimum, de jobb lenne minden étkezés után. Mire figyeljünk még?
Az sem mindegy, mit mikor eszünk
A fogproblémák mellett az elhízás is komoly gond Magyarországon, a kettő pedig bizonyos ponton kapcsolódik. A rengeteg szénhidrát bevitele sem a fogaknak, sem az ideális testsúlynak nem kedvez.
Régen, amikor még nem létezett fogkefe, az emberiség a táplálékkal tisztította a fogazatát, tudta, hogy rágnia kell a húst, hogy a szálas, rostos zöldséges megtisztítják a közöket.
Manapság is oda kell figyelni, hogy kerüljük a cukros ételeket, mert ezekből sav keletkezik, ami marja a fogzománcot, és még a baktériumoknak is remek táplálék. Együnk több zöldséget, nyersen répát, zeller ropit, és a nassolást is inkább magvak jelentsék, ne az omló és erjedésnek induló chips vagy édes keksz. A cukrozott üdítők és túl sok szénsavas ital szintén ártalmas.
Esti étkezésekkor különösen kerüljük az ártalmas étkeket, a fogainkat is roncsolja, és a vércukrunk is az egekbe szökik tőlük éjszakára.
A fogorvos jó barát
A legtöbben nem szeretnek fogorvoshoz járni, elodázzák a vizsgálatot vagy a kezeléseket, pedig a mai technológiáknak köszönhetően, sem a bölcsességfog kezelése, sem egy tömés, sem a gyökérkezelés nem jár akkora megpróbáltatással, mint tizen évekkel ezelőtt.
Az pedig, hogy nem jó véleménnyel, érzésekkel vagyunk, annak köszönhető, hogy eleve kerültük ezeket a szakorvosokat, hiszen “biztos fájni fog”, és mire muszájból eljutottunk, már tényleg fájt, mert a fog olyan állapotba került. A rendszeres, fél évenkénti kontroll, a fogkőleszedés bizony a mi javunkat szolgálja. Így sokkal kevesebb fájdalommal, tartósan egészséges fogakkal számolhatunk, ráadásul az egyszeri költségek is alacsonyabbak maradnak.