• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Bárki megtudhatja, hány éves a tüdeje

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Beutaló nélkül, ingyen végeznek spirométeres légzésvizsgálatokat Törökbálinton szombaton.

Magyarországon egyre jobban nő a légzőszervi betegségekben szenvedők száma. A folyamat azért is nagyon veszélyes, mert ezek a többnyire gyulladásos betegségek olyan súlyossá, visszafordíthatatlanná válhatnak, hogy akár halálhoz is vezethetnek.

Átfogó néven COPD-nek nevezik ezt a már a légzőfelület, illetve a tüdőkapacitás csökkenését eredményező kórt, amelynek halálozási listáját Európában Magyarország vezeti. Többek között ezek miatt a tendenciák miatt döntött úgy a Törökbálinti Tüdőgyógyintézet, hogy kapcsolódva az országos szűrőprogram-sorozathoz, május 10-én, szombaton bárki ingyen részt vehet egy kevéssé közismert légzésfunkciós vizsgálaton, amellyel pontosan be lehet határolni a tüdőszövet károsodását, meg lehet határozni a tüdő valódi életkorát.

„Nálunk, a Törökbálinti Tüdőgondozóban 10 év alatt 2,5-szeresére nőtt a fekvőbetegek száma" – nyilatkozta a Weborvosnak dr. Antal Gabriella, az intézmény főorvosa. „A betegeink fele tüdőrákos, de egyre több a COPD-s páciens is. Ezzel a tüdőkapacitást jelentősen csökkentő betegséggel gyakran sajnos elég későn találkozunk, mivel a betegek általában csak a súlyos tünetek megjelenésekor fordulnak hozzánk, akkor, amikor már nagyon nehéz segíteni. Pedig az időben diagnosztizált COPD-nél, gyógyszerekkel le lehet lassítani a folyamatot, csökkenteni lehet a tüneteket. Ezért is határoztuk el, hogy hagyományteremtő céllal olyan szűrőnapot rendezünk, amelyen elsősorban a légzőszervek állapotát vizsgáltathatja meg a lakosság. Ajánljuk ezt a vizsgálatot a panaszmentes érdeklődőknek is, hiszen sokan nem is tudnak róla, hogy náluk is elindult már a tüdőszövetek károsodása."

Magyarországon jelenleg összesen körülbelül 168 ezer COPD-s beteg él, 2000-ben csak 48 ezer volt a számuk. Lehet, hogy ennél is jóval többen vannak, hiszen csak a betegség 20 százalékára derül fény. Egyébként az országban előforduló összes halálozás 5 százalékáért ez a betegség felelős. Ez azt jelenti, több embert öl meg, mint a tüdőrák és az emlőrák összesen! Az Egészségügyi Világszervezet szerint 2030-ra ez lesz az első leggyakoribb halálok.

A spirométeres légzésfunkciós vizsgálattal, amelyet a szűrőnapon is kipróbálhatnak az érdeklődők, a tüdő működésének teljes körű feltérképezése lehetséges. A vizsgálati eszköz a be- és kilélegzett levegő térfogatát és áramlási sebességét méri, ebből lehet következtetni a hörgők szűkületére, a légzőizmok állapotára. A spirometerrel az erőltetett kilégzési vitálkapacitás (FEV) értékének megmérése után – amely mutató fontos indikátora a COPD-nek – a tüdő valós életkora is meghatározható.

A főigazgató asszony azt is elmondta, hogy a szűrőnappal céljuk az is, hogy felhívják a figyelmet: ettől az évtől jogszabály írja elő a háziorvosoknak, hogy gondozni kell a COPD-s betegeket. Ennek alapján, évente legalább egyszer el kell őket küldeniük légzésfunkciós vizsgálatra. A harmadik ok, ami miatt a tüdőgondozó megrendezi a szűrőnapot, hogy minél több dohányost rávegyenek, tegyék le a cigarettát, amely a légzőszervi betegségek legnagyobb rizikófaktora. Egy leszoktatást segítő európai uniós pályázati program, amelyhez a törökbálinti intézmény is csatlakozott, már eddig sokaknak segített: az eddigi tapasztalatok alapján a csatlakozók 30 százalékának sikerült abbahagynia a dohányzást.

A szombati szűrőnapon egyébként a légzőszervi betegségek korai felismerését segítő más vizsgálatok is lesznek. Így például lesz allergiateszt, tüdőszűrés, általános egészségiállapot-felmérés: a vérnyomás, a vércukor-érték, a testzsír-százalék, a véroxigén-ellátottság meghatározása és számítógépes talpvizsgálat. Két szakorvos és a tüdőgondozó asszisztensei várják az egészségükért tenni akaró érdeklődőket reggel 8 órától délután 4-ig.

Légzőszervi betegségek statisztikái:
Magyarországon minden ötödik-hatodik ember szénanáthával küszködik, az asztma száz lakosból legalább hármat-négyet érint. Az asztma előfordulása évről évre folyamatosan nő, 2000-ben 1.282 százezrelék, 2012-ben 2.740, ami összesen 272 ezer beteget jelent.

Tbc előfordulása: országos átlag: 2012-ben 11,7 százezrelék (azaz 100 ezer emberre jut 11,7 új Tbc-s beteg). Budapest 19,4; VIII. kerület 48,1; Borsod megye 18,1, Szabolcs 27,2.

Hörgőrák előfordulása: az új betegek száma 2000 óta nem nő, az összes betegé azonban, igen. Jelenleg ez 212 ezrelék, ami 21 ezer beteget jelent az országban összesen. A haláloki statisztikában férfiak esetében 8,7%-kal, nők esetében 4,5%-kal szerepel a hörgőrák.