• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Biofizikai orvoslással a dohányosokért

Egészségmagazin Forrás: (X)

A leghatékonyabb módszer a megelőzés vagy a dohányzás abbahagyása, de egyedül gyakorta nem megy.

A WHO álláspontja szerint a korábban szokásos meghatározások, mint „krónikus bronchitis", vagy „emphysema" ma már nem időszerűek, összefoglalóan krónikus obstruktív légzőszervi betegségekről (COPD) beszélünk. A világban kb. 210 millió beteg szenved COPD-ben, amely 2005-ben már az összhalálozás 5%-áért felelt. Régebben a férfiak betegsége volt, ma már a dohányzási szokások és a különböző levegőszennyeződések miatt a nők is egyre többen szenvednek ebben a betegségben. A kialakulásának legfőbb oka – több más tényező mellett - így ellene leghatékonyabb módszer a megelőzés és a kiváltó okok, azaz a dohányzás elkerülése, abbahagyása.


A nikotin alattomos méreg, az egyetlen legális drog, ami gyakran már tizenéves korban rabul ejti a dohányzással gyanútlanul ismerkedőt. A „kemény" drogoknál gyorsabban, nagyobb százalékban alakít ki függőséget. A leszokás gyakorlatilag “egyedül nem megy". Átfogó egészség-és oktatásügyi propaganda, valamint széleskörű közegészség-és járványügyi támogatással, összefogással lehetne jelentős mértékben visszaszorítani.

Köztudott, hogy számos módszer ismeretes a dohányzás elleni küzdelemben. Legismertebbek a különféle nikotintartalmú készítmények (tapaszok, tabletták, rágógumik), de próbálkoznak csoportterápiákkal, antidepresszánsok alkalmazásával, akupunktúrás kezelésekkel, hipnoterápiával, gyógynövény készítményekkel, s legújabban a vareniclin hatóanyaggal is. E módszerek közös jellemzője a különböző mellékhatások mellett a viszonylag alacsony eredményességük.


A nikotin függőség biokémiai megközelítése szerint a nikotin elősegíti a dopamin neurotranszmissziót, és a rendszer aktivációja miatt a dohányzás kívánatos motiváló ingerré válik. A dopamin-rendszer szenzitizációja miatt felfokozott sóvárgás alakul ki. Az emberek nagy része azért kezd el dohányozni, mert látja, hogy mások is dohányoznak. Amikor azonban elszív egy cigarettát, hirtelen nikotin kerül a vérbe, és ennek hatására a szervezetben különböző anyagok termelődnek. A nikotin gyorsan bomló vegyület, kb. 30 perc a felezési ideje, de a hatására termelődött dopamin és egyéb anyagok jelenléte sokkal tartósabb a vérben. Emiatt a cigaretta elszívása után 1-2 órával elvonási tünetek jelentkeznek, valamint erős késztetés az újabb cigaretta elszívására.

Ha ezután rágyújt az egyén, kellemesebben érzi magát, de csak azért, mert ezzel mérsékli az előző, a korábbi cigaretta utóhatásait. Ezzel azonban kialakul a tévhit, hogy a dohányzás enyhíti a szenvedést, oldja a feszültséget, megnyugtat, erőt, önbizalmat ad, elősegíti a szellemi koncentrációt, és ezzel létrehozódnak azok a későbbi tünetek, melyek miatt ismét rá kell gyújtani. Így egy önmagába záródó kör alakul ki, melynek során egyre nagyobb nikotinmennyiséget igényel az egyén – magyarázza Dr. Molnár György belgyógyász, és foglalkozás-egészségügyi szakorvos, aki a 90-es évek elején kezdett egyre inkább a komplementer medicina felé fordulni. 1995 óta foglalkozik biofizikai orvoslással, s ezen belül 2002-ben indította (hazánkban elsőként) a dohányzásról való leszokást elősegítő hatékony, transcraniális mágneses stimulációs, intenzív komplex méregtelenítő programját.

A biofizikai megközelítésen alapuló dohányzásellenes terápia alapelve, hogy minden anyag - így például a nikotin is – jellemezhető egy egyedi elektromágneses spektrummal. A jelenség Maxwell törvényeiből következik; töltött részecskék mozognak mágneses térben (a Föld mágneses terében), ennélfogva körülöttük is mágneses mező alakul ki, melynek karakterisztikája a részecskék összetétele, milyensége szerint egyedien alakul.

 
A forradalmian új módszer a hullámtanból ismert interferencia törvényszerűségén alapszik. A dohányzás során a szervezetbe került és elraktározódott mérgek az inverz hullámok segítségével felszabadulnak kötéseikből, s a megfelelő és folyamatos folyadékfogyasztásnak köszönhetően a veséken keresztül zavartalanul kiürülnek a szervezetből - magyarázza. Ennek következtében a különböző mértékben károsodott szervek, szövetek megtisztulva a mérgektől, lehetőséget kapnak, hogy a lehető legrövidebb időn belül valamilyen mértékben regenerálódhassanak, javítva ezzel a működési feltételeket. A rendkívül intenzív mechanikus méregtelenítéssel párhuzamosan néhány nap alatt lezajlik, többek között, a függőséget okozó nikotin információjának, engramjának a törlése is, ami a fizikai függőség megszűnését vonja maga után.


A tapasztalatok szerint a sikeres kezelés három pilléren nyugszik. Ezek a leszokni vágyó dohányos döntése, a megfelelő színvonalú, orvos által irányított szolgáltatás, és a folyamatos folyadékbevitel, vagyis egy hónapon keresztül legalább félóránként, legalább egy pohár víz elfogyasztása szükséges. A biofizikai eljárás előnye, hogy non-invazív, mellékhatás-és fájdalommentes, egyszerűen és gyorsan kivitelezhető, életkortól függetlenül alkalmazható. Ellenjavallatot képeznek az epilepsziás és a pacemakert, azaz beépített szívritmus szabályozót használó betegek. Csökkentheti az eredményességet némileg a jelentős fémimplantátum.

A súlyos lelki betegségeknél (pánikbetegség, depresszió, skizofrénia) szakmai és környezeti támogatás nélkül szerényebbek az eredmények. A szívelégtelenség NYHA 2b stádiumában, illetve beszűkült vesefunkciónál forszírozott diurézissel a kiválasztás megfelelően támogatható.

További részletek: www.empatia-biomed.hu