Az inzulinrezisztencia egyre jobban beivódik a köztudatba, de még mindig sok a fehér folt körülötte. Azonban a családokban egyre többször találkozhatunk olyan emberekkel, akik ezzel a betegséggel küzdenek, így beszélni kell arról is, vajon örökölhető-e az IR?
A témában
dr. Koppány Viktória, a
Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája van a segítségünkre.
IR
Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legelterjedtebb betegsége. Ez nem is csoda, tekintve hogy a megléte összefüggésbe hozható a nem megfelelő táplálkozással és a mozgásszegény életmóddal is. Az IR a cukoranyagcsere folyamatok rendellenessége, mely könnyen válhat kettes típusú cukorbetegséggé is!
A test hajtóanyaga az energia, melyet a sejtek a cukorból, egészen pontosan a glükózból állítanak elő. A vérben lévő cukor azonban nem tud csak önmagában bejutni a sejtekbe, szüksége van egy transzferre, egy olyan anyagra, mely átjuttatja a sejthártyán. Ez az inzulin nevű hormon feladata, melyet a hasnyálmirigy Langerhans szigeteiben található béta sejtek termelnek.
Az IR többek között abban különbözik a cukorbetegségtől, hogy a cukorbetegségben magasak maradnak a vércukorszintek és az inzulin hatása már egyáltalán nem érvényesül - azok szintjétől függetlenül. A folyamatosan magas cukorszint a vérben folyamatos extra működésre kényszeríti a hasnyálmirigyet, ez az extra munka pedig egy idő után egyszerűen kimeríti a szervet, miután már nem képes a megfelelő mennyiségű inzulin előállítására, így a vérben a cukor mennyisége felhalmozódik, mely tüneteket is okoz.
Tünetek és családi halmozódás
Az IR tünetei között a legrettegettebb a hasi hízás, pedig ez csupán egy, és nem is a legrosszabbak közül való. A lehetséges jelek között a rendszertelen menstruáció is helyet kap, de azzal is érdemes tisztában lenni, hogy az IR rendszerint a PCOS-sel egyszerre van jelen, így e két betegség tünetei egymás meglétére is utalhatnak.
- Pattanásos, zsíros bőr
- Hasi hízás
- Hajhullás
- Fokozott szőrnövekedés
Dr. Koppány Viktória elmondta, hogy azoknak, akiknek családjában már előfordult IR, érdemes nagyobb figyelmet fordítani a tünetekre, mivel ez a betegség családi halmozódást mutat. Ez azt jelenti, hogy nagyobb eséllyel alakul ki, mivel a családon belül hajlam jelentkezik a betegségre. Azzal is érdemes számolni, hogy bár sokkal inkább a nők betegségéről beszélünk, az IR férfiak esetében is jelentkezhet.
Diagnózis és kezelés
Az inzulinrezisztenciát vérvétel után laborvizsgálatokkal lehet kimutatni. Amennyiben beigazolódik a megléte, úgy az életmódváltás mindenképpen javasolt. Ez a megfelelő étrend mellett a személyre szabott mozgás kialakítását is jelenti.
Az IR kezelésében a gyógyszereknek is szerep juthat, amennyiben a szakorvos úgy ítéli meg, hogy azok szedése szükséges. Ebben az esetben azzal is számolni kell, hogy az adagok változhatnak, így a rendszeres orvosi kontroll elengedhetetlen a megfelelő kezelés összeállításában.