A média sugallta kép, a Barbi baba, az internet hozzájárulhat a serdülők kóros ideáljához.
Ismert tény, hogy az anorexia nervosára hajlamos lányoknál a betegség kialakulásában a média lényeges szerepet játszik. A nyugati társadalmakban ugyanis a karcsúság eszményképét legerősebben a média közvetíti. Az újságokban, televízióban, interneten egyre több fogyással, diétázással kapcsolatos hirdetés tűnik fel, de más termékeket is főként vékony, fiatal lányok reklámoznak.
A média a divatos modern életmód, mesterségesen kialakított szépségideál közvetítésével azonban hamis képet kelt a serdülőkben az ideális női alakról és ezáltal jelentős szerepet játszik a testképzavar kialakulásában – figyelmeztet dr. Pászthy Bea, a Semmelweis Egyetem, I. Gyermekgyógyászati Klinika egyetemi docense hivatkozva Groesz (2002) metaanalízisére. A 25 vizsgálat eredményét összesítő vizsgálat végső konklúziója, hogy a kórosan sovány nők ábrázolása a médiában a testtel való elégedetlenség és a testképzavar előjelzője.
Hamis ideálok
A tömegmédia által sugallt hamis testkép fokozza a serdülők elégedetlenségét saját testükkel kapcsolatban, hamis test-ideált sugall és előidézője a testképzavarok és evészavarok kialakulásának.
– A fiatalok által nagyon kedvelt zenei videók, klipek jelentősen befolyásolják a fiatalok életérzését, gondolatait. Több vizsgálat megerősítette, hogy a videoklipek agressziót, erőszakot provokálnak, illetve az alkohol, drog használatot elősegítik, de egészen mostanáig nem tudtuk, hogyan befolyásolják a fiatalok testképét – teszi hozzá Pászthy Bea. – A zenecsatornán eltöltött idő korrelál a testképpel való elégedetlenséggel és a vékonyság vágyával. A tökéletes test tekintetében zenei klipek modellként szolgálnak a fiataloknak, a kamasz lányok példaképei leginkább innen kerülnek ki. A serdülők védtelenebbek a média vékonyságot megjelenítő műsoraira, mint a már kialakult személyiségű felnőttek.
Azok a fiatalok, akik a médiában szereplő sovány nőkre szeretnének hasonlítani, gyakrabban alkalmaznak purgálást (hashajtás és önhánytatás formájában) a testsúly csökkenése érdekében.
Veszélyes pro-ana oldalak, blogok
De nem csak a médiumok jelentenek veszélyt a fejlődő gyermeki pszichére, utal egy másik, 2006-ban végzett tudományos kutatásra: Dittmar és munkatársai szerint azon serdülő lányok között, akik 5-7 éves koruk közt rendszeresen és szinte kizárólag Barbi babával játszottak, jelentősen megnőtt azok száma, akik vékonyabbak szerettek volna lenni, és elégedetlenek a testalkatukkal.
A serdülő lányok kétharmada keres egészséggel kapcsolatos információt a világhálón, ötven százalékuk testsúlycsökkentő módszerek után kutat, 26 százalékuk pedig kifejezetten az evészavar oldalakat keresi. Az internet az információk sokkal erősebb szelekcióját teszi lehetővé, mint bármelyik másik kommunikációs eszköz.
A pro-ana (pro-anorexia) site-ok olyan honlapok, amelyeket evészavarban szenvedő tizenéves lányok szerkesztenek. Ezek egyfajta webes naplók, amelyeken a szerzők gondolataikat, problémáikat, esetleg költeményeiket, képeiket publikálják. A fórumokon adnak tippet egymásnak és buzdítják egymást a kitartó koplalásra és fogyásra.
Az első magyar nyelvű pro-ana site-ot 2006 nyarán találták a hazai szakemberek a világhálón, azóta vizsgálják ezt a jelenséget. Pászthy Bea A betegeinek 85 százaléka találkozott már pro-ana oldalakkal és mintegy ötven százalékuk rendszeresen látogatja ezeket az oldalakat.
Egy jellemző idézetre hívja fel a figyelmet egy anorexiás weboldalról: „Olyan sovány szeretnék lenni, mint egy angyal, aki ha hóba lép, még a lábnyoma sem látszik."
A pro-ana közösségek súlyosbíthatják az evészavart
- Nekünk orvosoknak, tisztában kell lennünk azzal, hogy betegeink milyen internetes tartalmakat olvasnak, mert például a pro ana oldalak rendszeres látogatása megváltoztatja a betegséghez, és a gyógyuláshoz való viszonyt, módosítja az orvos-beteg kapcsolatot.
A rendszeres pro-ana fórumok látogatása során könnyen kialakul egy zárt csoport, amelynek tagjai inkább hisznek az internetes alkalmi barátnőknek, akik ismerik és megértik a problémáikat, mint a szüleiknek, akikkel a kapcsolatuk egyébként is konfliktusokkal terhelt - foglalja össze tapasztalait Pászthy Bea.
A pro-ana közösségek legnagyobb veszélye az, hogy súlyosbítják a tüneteket és mélyítik a kezdődő vagy szubklinikai evészavart. Vizsgálatok bizonyítják, hogy az ilyen oldalakat látogató és kezelés alatt álló evészavaros pácienseknek szignifikánsan hosszabb a betegséglefolyásuk, mint a többi betegé, és kevesebb időt töltenek iskolai aktivitással, mint kortársaik.
A serdülő evészavaros lányok a betegség következtében rendszerint elszigetelődnek családjuktól és környezetüktől. Az evészavar oldalakat használók még inkább távol maradnak családjuktól, és nehezebben fogadják el a család bevonását a gyógyulási folyamatba. Emellett inkább hallgatnak virtuális társaik véleményére, mint a szakemberekére. Ennek alátámasztására egy idézet egy pro ana oldalról: „Az anorexia nem betegség, hanem életstílus, a tökéletességhez vezető út!"
Az internet kínálta anonimitásnak az az „előnye", hogy a használója mindenféle konzekvencia nélkül feltárhatja az igazi önmagát. A pro-ana oldalak használói a szakmai/gyógyító segítséget kevésbé fogadják el, mert többségük azt éli meg, hogy ez a fajta intimitás, amit az anonimitás tesz lehetővé, csökken a terápiás helyzetben. Pászthy Bea végső érve a pro-ana oldalak használata ellen az, hogy ezen tartalmak böngészői súlyosabb szomatikus tünetekkel kerülnek orvoshoz, mint azok, akik nem látogatják ezeket az oldalakat.