• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Bőr alá ültethető szenzorok cukorbetegeknek

Egészségmagazin 2018.07.23 Forrás: Cukorbetegközpont
Bőr alá ültethető szenzorok cukorbetegeknek

Azt, hogy kinél érdemes szöveti glükóz mérést alkalmazni, a diabetológus kezelőorvos javasolja az adott betegnek.

Cukorbetegeknek készült a bőr alá ültethető, mobil applikációval összehangolható glükózszenzor, amely elődeinél jóval tovább, akár 90 napig is használható. Megkérdeztük dr. Bibok Györgyöt,Cukorbetegközpont diabetológusát az innovatív eszközökről, újdonságokról.

Új eszközök segítségével lehetőség van a szöveti glükózszint folyamatos ellenőrzésére (CGM – Continuous Glucose Monitoring), hogy ezzel is még pontosabb képet kaphasson a beteg és kezelő orvosa a cukorháztartás állapotáról.

Az amerikai élelmezési és gyógyszerészeti szervezet (FDA) már jóváhagyta az új fejlesztést, így az hamarosan, akár már a nyár folyamán megjelenhet az amerikai piacon – írja a Gizmodo. Először 1999-ben engedélyezték a CGM-készülékek forgalmazását. A fejlesztések egyre pontosabbak, egyszerűbb a használatuk. A szenzorok többsége azonban csupán 6-7 napig képes a működésre, ellentétben az új monitorozó 90 napos használati idejével.

Nyitottak vagyunk az újdonságokra

Hazánkban a legelterjedtebb mérési módszer jelenleg is a vércukormérő készülékkel, az ujjbegyből vett vérmintából otthon történő vércukor meghatározás (SMBG-Self Monitoring Blood Glucose) – nyilatkozta kérdésünkre dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Rendszeresen kapunk hírt az új fejlesztésekről, de az áruk miatt ezek elterjedése igen lassú. A betegek nyitottak az új eszközökre, de a szöveti glükóz meghatározása esetén is szükséges a vércukormérővel történő mérés 2-4 alkalommal a pontosság megítéléséhez.

Az új fejlesztés Amerikában terjedhet még el. Nem valószínű, hogy 2020 előtt nálunk is kapható lenne társadalombiztosítási támogatással a szenzor – tette hozzá dr. Bibok György. Európában még csak néhány országban érhető el a fejlesztés, például Norvégiában.

Így működik az eszköz

A szenzort a has bőr alatti zsírszövetébe helyezik be egy egyszerű eszköz segítségével. A szöveti glükózszintet érzékelő szenzor elektronikus jeleket küld egy vevő készülékbe, amelyből kiolvasható a mért érték és utána elemezhető a glükózszint változása. A szöveti glükózszint kis késéssel tükrözi az adott időszak vércukorszintjét.

Azt, hogy kinél érdemes szöveti glükóz mérést alkalmazni, a diabetológus kezelőorvos javasolja az adott betegnek. Ilyen eset lehet például, amikor a HbA1c érték normális tartományban van, de az otthoni ujjbegyes mérésekkel jelentős vércukorszint változást tapasztal a cukorbeteg. A fejlesztés segíthet kideríteni, hogy mi okozza a vércukorszint nagymértékű változásait.

Nem minden cukorbetegnek van azonban lehetősége szöveti glükóz monitorozásra. Ilyen esetben további segítséget nyújthat az úgynevezett innovatív diabetológia/okosdiabetológia is, amely az ujjbegyes vércukormérő eszközzel mért adatokból egy központi informatikai rendszer segítségével olyan táblázatokat, grafikonokat készít, amely könnyen áttekinthetővé és érthetővé teheti az anyagcsere-állapot változásait. Ha a beteg megosztja a kezelőorvosával a hozzáférést, akkor személyes vizit nélkül is lehetőség lesz például e-mail levelezés keretében javaslatot adni a betegnek a kezelés módosítására.