Kérdezze meg Önmagát, rokonait, és most az egyszer akár a szomszédot is.
A COPD a krónikus obstruktív tüdőbetegség, angol nevének (Chronic Obstuctive Pulmonary Disease) rövidítése, a légzőrendszer lassan és fokozatosan súlyosbodó, lényegében visszafordíthatatlan betegsége. Két tünetcsoport, az idült hörghurut és a tüdőtágulás egyidejű megnyilvánulásával járó, gyulladásos kórfolyamat. Ez a súlyos kór számottevően korlátozza a betegek normális napi tevékenységét, és jelentős fizikai és érzelmi hatást gyakorol a betegségben szenvedőkre.
Magyarországon a becslések szerint több mint félmillió embert, elsősorban dohányost, érint a COPD, miközben a tüdőgyógyászati hálózatban nyilvántartott, és kezelésben részesülő páciensek száma mindössze száztízezer körül van. A korai stádiumban felismert COPD esetében a betegek állapota jelentősen javítható, a további gyors romlási folyamat lassítható. A betegség diagnosztizálására egy egyszerű légzésfunkciós mérés szolgál.
Az Egészségügyi Világszervezet előrejelzése szerint 2010-re Európában is ez a betegség lesz a 4. vezető halálok, amelyet csak a szívinfarktus, az agyvérzés és a tüdőrák előz meg. Ugyanakkor a betegségről, annak mibenlétéről, valódi veszélyeiről – sőt, egyáltalán a létezéséről – szinte semmit nem tud a lakosság.
A COPD „házi" szűrése mindössze 5 egyszerű kérdés megválaszolásával lehetséges. Kérdezzük meg magunkat és esetleg a szomszédunkat is.
1. Köhög-e gyakran, szinte minden nap?
2. Van-e köpete, vagy váladékürítése gyakran, szinte minden nap? 3. Könnyebben kifullad-e, mint mások az Önnel egy korosztályba tartozókhoz hasonlítva?
4. Idősebb-e Ön 40 évesnél?
5. Dohányzik-e jelenleg, vagy dohányzott korábban?
Ha zömmel igennel válaszolt, keresse fel a háziorvost és a tüdőgyógyász szakorvost, a korán felismert betegség jobban kézbentartható.