• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

COVID után cukorbetegként

Egészségmagazin 2021.02.24 Forrás: Cukorbetegközpont
COVID után cukorbetegként

Az oltás a diabéteszesek számára is ajánlott, ám lehetséges oltási reakciókkal nekik is számolniuk kell.

Köztudott tény, miszerint a cukorbetegség – legyen annak bármely típusa- fokozott rizikónak számít koronavírus megbetegedés szempontjából. A diabetes-szel küzdők nem csak nagyobb eséllyel fertőződnek meg, de náluk könnyebben alakulnak ki súlyos szövődmények is. Amennyiben COVID fertőzötté válik egy cukorbeteg fontos, hogy betartson pár fontos szabályt, ahogy a gyógyulása után is. Hogy mikre szükséges odafigyelnie a COVID-ból felépült cukorbetegnek, azt dr. Ferenczy Péter,Cukorbetegközpont diabetológusa mondta el.

Nagyobb a fertőzésveszély

A cukorbetegek a magasabb vércukorszint miatt fogékonyabbak különböző fertőzésekre, így a koronavírusra is. Sajnos egy-egy megbetegedés - főleg, ha az lázzal, étvágytalansággal, hányással jár- könnyen felboríthatja a megfelelően beállított glükóz szintet, ami nem csak a diabétesz szempontjából veszélyes, hanem a COVID fertőzés miatt is, ugyanis így könnyebben fordul súlyosabbra az állapot. Statisztikák szerint a kórházban és intenzív osztályokon kezelt koronavírusos betegek jelentős része cukorbeteg, így számukra különösen fontos a megfelelő prevenció, a kellő terápia és az után követés.

Gyógyulás után fontos a szorosabb kontrol

Sokan számolnak be arról- még a krónikus alapbetegséggel nem küzdők is - hogy csak lassan épültek fel a fertőzésből, és a gyógyulás után sem érezték magukat 100%-osnak. Ez a cukorbetegekre fokozottan igaz, hiszen az ő szervezetük lassabban regenerálódik.

Felépülés után fontos a gyakoribb kontroll, főleg azért, mert könnyen előfordulhat, hogy ingadozóvá válik a vércukorszintjük, amit mihamarabb stabilizálni kell. Amennyiben hagyományos módon ez nehézségekbe ütközik, akkor nagy segítséget nyújthat a szöveti cukormonitorozó eszköz, mellyel felderíthetők az esetleges kilengések okai, így könnyebb beállítani, személyre szabni a terápiát- mondja a diabetológus.

COVID oltás

A szakemberek felhívják a figyelmet a COVID elleni vakcina szükségességére, főleg a veszélyeztetett csoport tagjai számára- így cukorbetegeknek is, mivel náluk könnyebben alakulnak ki életveszélyes szövődmények a fertőzés következtében. Az oltás a diabéteszesek számára is ajánlott, ám lehetséges oltási reakciókkal - úgymint hőemelkedés, a beadás helyén fájdalom, vagy rossz közérzet és levertség nekik is számolniuk kell. Amennyiben a vakcina után esetleg belázasodik, mérjen gyakrabban vércukor szintet és ha kell, értesítse kezelőorvosát, mivel meglehet, ideiglenesen más dózisra vagy módosított kezelésre lesz szüksége.

Kapcsolódó hírek

Legolvasottabb cikkeink