• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Cukorbetegség diagnózisa a fogorvostól?

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A hiányzó fogak száma is árulkodhat a diabétesz veszélyéről, állítják a kutatók.

A rendszeres fogászati szűrések nem csak a sajgó vagy szúvas fogak felismerését és kezelését teszik lehetővé, de a legújabb kutatások szerint akár a cukorbetegség gyanújára is felhívhatják a figyelmet. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa a figyelemfelkeltő jelekről beszélt.

Sokan nem tudnak a betegségükről

Akár a fel nem ismert cukorbetegséget vagy az ezt megelőző állapotot is felismerhetik a fogorvosok egy-egy vizsgálat során – ezt a hír jelent meg a Journal of Dental Research című szaklapban.

A Columbia Egyetem kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy a szakemberek olyan betegeknek is felhívhatják a figyelmét a gyanús jelekre, akikben addig fel sem merült, hogy cukorbetegek lennének. A kutatás célja az volt, hogy könnyebben felismerhetővé váljon a magas vércukorszint a fogászati pácienseknél. Már korábban is kutatták a beazonosítás lehetőségeit, de most először vontak be egy ilyen irányú tanulmányba 600, 40 éves vagy annál idősebb felnőttet. Ők valamennyien Észak-Manhattanben látogattak meg fogászati klinikákat és korábban nem született cukorbetegségről vagy az azt megelőző inzulin-rezisztenciáról szóló diagnózisuk.

A rizikófaktorok jeleznek

A résztvevőkből 530 páciens jelezte, hogy a rendelkezik bizonyos rizikófaktorral, tehát előfordult a családjában cukorbetegség, magas koleszterinszint, magas vérnyomás vagy elhízás. Ők fogászati szűrővizsgálaton és célzott hemoglobin A1c teszten vettek részt, ujjbegyből vett vér elemzésével. Annak érdekében, hogy pontosítsák az eredményeket és beazonosíthassák a későbbi figyelemfelkeltő jeleket, a páciensek később visszatértek egy éhgyomri vérvételre is, amely egyértelműen kimutathatja a cukorbetegséget és az inzulin-rezisztenciát.

A kutatók szerint a rizikófaktorokkal rendelkező pácienseknél két fontos paraméterből jó eséllyel lehet következtetni a cukorbetegségre: az egyik a hiányzó fogak száma, a másik a mély parodontális tasakok aránya. Normális esetben ugyanis az íny és fog közti kis rés – az ínybarázda – legfeljebb 3 mm vagy annál kisebb. Amikor gyulladás következtében tapadásveszteség alakul ki, ez a távolság megnő, mélyebb lesz, így otthoni hagyományos fogtisztítással már nem tisztítható. A tasak mélyén megtelepednek és elszaporodnak a baktériumok még nagyobb gyulladást okozva, ezáltal elhanyagolt esetben tovább romolhat az állapot, még mélyebb tasakok jönnek létre, tovább romlik a fog tartószövetének állapota, amely a fog mozgathatóságához és elvesztéséhez is vezethet. Ezek a tényezők a cukorbetegség gyanújára adhatnak okot.

A szűrés sok tényezőre kiterjed

- Már azt is érdemes tekintetbe venni, hogy a parodontális betegségek az első komplikációk közé tartoznak, amelyek a cukorbetegségre figyelmeztethetnek. – ismerteti dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa. – A diabétesz korai felismerését nem lehet eléggé hangsúlyozni, hiszen így számos komoly következmény kivédhetővé válik. Különösen jó eredményeket lehet elérni, ha a cukorbetegség megelőző állapotát, az inzulin-rezisztenciát ismerjük fel, hiszen ilyenkor az életmódbeli változtatásokkal még megelőzhető a betegség kialakulása.

Éppen ezek miatt a kevéssé közismert kockázati tényezők miatt is elengedhetetlen a rendszeres fogorvosi vizit. Ilyenkor ugyanis a szakember nem csupán a szuvas fogak, de többek közt a szájüregi daganatok is kutat. A megelőzés és a korai felismerés pedig akár életet is menthet, illetve egy komoly betegség kialakulását akadályozhatja meg.