• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Cukorbetegség okozhatja ezeket a bőrtüneteket

Egészségmagazin Forrás: Cukorbetegközpont

Hogy kiderüljön, cukorbetegség okozza-e a kellemetlen bőrpanaszokat, fontos, hogy ellenőriztesse vércukor értékeit!

A 2-es típusú cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki, és csak akkor derül rá fény, miután már súlyos szövődményeket okozott. Azonban vannak olyan bőrtünetek, melyek jelezhetik az állapot fennállását. Hogy melyek ezek, azokat dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa sorolta fel.

Viszketés
A bőrviszketés mögött számtalan probléma húzódhat, kezdve az egyszerű bőrszárazságtól, az allergiás reakción át, egészen súlyos májproblémákig. Érdemes tudni, hogy ha feltűnően sokszor kínozza a viszketés, az akár cukorbetegséget, vagy rosszul kezelt diabetest is jelezhet, hiszen ha tartósan magas a vércukorszint, akkor fokozódik a vizeletürítés, ami dehidratációt eredményez. Ennek eredménye pedig a feszülő, hámló, viszkető bőr. Emellett cukorbetegség esetén hajlamosabbá válik a beteg különböző fertőzésekre, melynek gyakori tünete a viszketés. Érdemes mindemellett tudni, hogy ilyen panaszt okozhat még az inzulinallergia is, így az eredményesen kezelt cukorbetegeknél is jelentkezhet a kellemetlen probléma.

Gombák okozta bőrelváltozások
Mint már említettük, a cukorbetegség fokozza a fertőződések kockázatát, és ez a gombákra is érvényes. Ekkor elsősorban a hajlatokban, ujjak között, emlők alatt jönnek létre elváltozások, melyek lehetnek sárgás, illetve vörös, viszkető foltok. Amennyiben már diagnosztizált betegről van szó és mégis gyakran előfordul nála a panasz, úgy az terápia módosítására lehet szükség.

Fénylő, vörös göbök, foltok
A cukorbetegség vérellátási zavart okozhat, és emiatt nem ritka, amikor fénylő, vöröses színű göbök, ovális foltok jelennek meg a bőrön. Ez az ún. diabéteszes dermopátia, mely jellemzően az alsó lábszáron fordul elő.

Sötét foltok
Inzulinrezisztencia és cukorbetegség esetén is előfordulhatnak sötét színű foltok a bőrön, elsősorban a nyakon, tarkón és a hajlatokban (acanthosis nigricans) Ezek az elváltozások olykor viszketnek, és területükön a bőr megvastagszik. Megfigyelések szerint a túlsúly leadásával csökken a panasz.

Vörös orcák
Rubeosis diabetica-nak keresztelt jelenség főleg a fiatalabb cukorbetegekre jellemző, melynek oka a hajszálerek zavara. Ritkább esetben a vörös foltok megjelenthetnek a tenyereken, talpakon is- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Cukorbetegség esetén fontos a vércukorszint mielőbbi normalizálása
Hogy kiderüljön, cukorbetegség okozza-e a kellemetlen bőrpanaszokat, fontos, hogy ellenőriztesse vércukor értékeit! Hogy kizárhassa a prediabetes-t is, nem csupán az éhomi szintet nézesse, hanem a terheléses glükóz értéket is (OGTT), hiszen az ilyen állapotokat (IGT, IFG) is kezelni szükséges, akár életmódváltással, akár gyógyszerrel. Amennyiben bebizonyosodik a 2-es típusú diabetes, úgy mielőbb rendszeres testmozgásra, személyre szabott diétára és inzulinos/gyógyszeres terápiára van szükség, ugyanis a betegség súlyos szövődményeket okozhat.