• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Denevérnyállal és dugóhúzóval a vérrög ellen

Egészségmagazin Forrás: MTI-Press

Az agyvérzés (szélütés, gutaütés, sztrók) már változatos elnevezéseivel is jelzi, hogy gyakori betegségről van szó.

Akit elér, jórészt attól függően éli tovább az életét (ha egyáltalán életben marad), hogy mennyi idő múltán tudják őt szakszerűen ellátni. Ha időben jut megfelelő kezeléshez, a legújabb módszerek több esélyt kínálnak a felépülésre.

A kutatók manapság az agy öt fő betegségének a Parkinson- és az Alzheimer-kórt, az autizmust,a depressziót, valamint - nem utolsósorban - a népi nyelven gutaütésnek nevezett agyvérzést, szélütést tartják. Manapság illik angolosan sztróknak (stroke=ütés, németül szintén Hirnschlag=agyütés) nevezni.

Az orvosok szerint a sztrók az agy szívrohama. Az amerikai statisztikák szerint ott évente 700 ezer embert érint és közülük 170 ezren bele is halnak. A halálozási okok sorában a szívelégtelenség és a rák mögött a harmadik. A magyarországi helyzet is hasonló: évente 19-20 ezer ember hal meg, agyi katasztrófa következményeként.

A szélütéskor az esetek négyötödében az agy valamelyik erét eldugaszolja egy ott megakadt, alvadékony vérrög. A mögötte felduzzadó vér aztán szétfeszíti a milliónyi agyér közül éppen megtámadott ér oldalát és a résen át elönti az agynak a nyíláshoz közeli részét. Emiatt ott az abban működő "vezérlés" megszűnik. A következmény: az onnan vezérelt funkciók lebénulnak. Például nem mozognak az egyik oldali végtagok, az érintett nem képes beszélni, a fél arca elernyed, lóg és hasonlók. Amennyiben nem egyik alapvető szerv, például a szív, vagy a tüdő bénul meg - az esetleges túlélés sem örömteli, mert a beteg agyműködése csak nagyon részlegesen áll helyre, az illető rendszerint elbutul, nem képes önmagát ellátni. Minél idősebb az érintett, és minél később kezdenek segíteni rajta, annál kisebb az esélye, hogy a vérrög feloldódjék, az ér begyógyuljon és az agy önmaga felszámolja a vérömlenyt.

Az Egyesült Államokban a sztrók gyógyításának jelenleg két módját alkalmazzák, a University of Texas Report közleménye szerint. Az egyik egy géntechnikával előállított gyógyszer (TPA), ami feloldja a vérrögöt. De megbízhatóan csak akkor, ha a szélütést követő három órán belül be tudják adni a páciensnek. Későbbi beadás esetén akár újabb vérzést is okozhat az agyban. A kutatások most arra irányulnak, hogy a gyógyszer bevetése előtt hogyan lehet megtalálni, majd elkerülni a sérülékeny, gyengébb, oxigénhiányos ereket, amelyek érzékenyebbek a gyógyszer rögoldó képességére.

A másik egy Merci Retriever nevű készülék, amellyel az orvosok, mint egy kis dugóhúzóval, eltávolítják (a megnyitott koponyán át hozzáférve) az érből a vérrögöt. Az esetek felében sikerrel. A művelet során csökkenteni kell a vér nyomását, meg kell tisztítani a sérült agyfelületet az oda került vértől, és be kell foltozni az eret. Mindezt minél hamarabb és minél gyorsabban.

Másutt a denevérek nyálából és a kígyók mérgéből nyert vérrög-oldó gyógyszerrel folytatnak ígéretes kísérleteket. Remélik, hogy az új rögoldók kevésbé hatnak károsan a rögöt körülvevő véredények, erek falára, ezért nemcsak a szélütést követő első órákban lesznek alkalmazhatók.

Gyorsabb és eredményesebb beavatkozás lehetőségét teremtik meg az egyre korszerűbb agy-műtők is, amilyen például a texasi Houston egyetemén már működik, BrainSUITE (agyterem, agyhelyiség) néven. A 9,2 millió dolláros költséggel létesített műtőben különleges robotok, speciális mennyezetvilágítás, MR (mágneses rezonanciás) képalkotók és kivetítők, komputerek, három dimenzióban dönthető műtőasztalok segítik az agysebészek munkáját.

Legolvasottabb cikkeink