A világhírű professzor szókimondó és közérthető kötete agyunk működéséről a Librinél.
A magas IQ-júak között alig van vallásos? A homoszexuálisok agya más? Milyen szenvedélybetegségeik vannak a világ vezető politikusainak? Ártalmas is lehet a gyógynövény-terápia? A világhírű Swaab professzor szókimondó és közérthető kötete agyunk működéséről a Libri Kiadó gondozásában jelent meg.
A fejlett világban hosszú évtizedekig általánosan elterjedt nézet volt, hogy a neveltetés határozza meg, milyen ember válik valakiből. A szülők, illetve a társadalom hibája, ha valahogy rosszra fordul a sorsa. Ugyanez a gondolatmenet vezet ahhoz a tévhithez, hogy a betegségek jó része az egészségtelen életmód következménye, tehát okozója maga a beteg. Dick Swaab hatalmas, összefoglaló munkájában tényeket és bizonyítékokat sorakoztat fel, hogy cáfolja ezt a gondolatot, és nem kevesebbet állít, minthogy minden – beleértve a tudatunkat érintő betegségeket is – már születésünk előtt jelen van az agyunkban.
Dick Swaab 1966 óta foglalkozik agykutatással, ráadásul azon ritka szakemberek közé tartozik, akik világosan és közérthetően tudnak elmagyarázni komplex problémákat. Az agyunk mi vagyunk igencsak időszerű könyv, hiszen elöregedő társadalmunkban egyre nagyobb számban jelennek meg az olyan időskori betegségek, mint például az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór, amelyek kezeléséhez egyre többet szeretnénk megtudni az agy működéséről.
Swaab a kezdetektől, a magzati léttől az időskoron, a demencián át a halálig, sőt azon túl ismerteti az agy működését. Megtudhatjuk, hogyan alakulnak ki a nemi különbségek az embrió agyában, mi jár a kamaszok vagy épp a bűnözők eszében, hogyan fejlődik az erkölcsös viselkedés, mit lehet tudni a memória működéséről, hogyan befolyásolja agyunk a párválasztásunkat.
Dick Swaab az 1990-es években botrányt okozott, amikor arról írt, hogy a homoszexuális és a heteroszexuális emberek agya különbözik. Nézetét ma már nemcsak elfogadják, de számos kutatási eredménnyel támasztják alá. Ám azóta sem tartja távol magát a provokatív kijelentésektől, az éles vitáktól. Például határozottan állítja, hogy az okos emberek nagyobb valószínűséggel ateisták, és a vallásos hit onnan származik, hogy a kisgyermekeket „betanítják" rá. Az agyunk mi vagyunk sok más vitára indító, sőt provokáló kijelentést tartalmaz, amely nem hagyja nyugodni olvasóját.
„Dick Swaab bátran szembesíti olvasóit merész nézeteivel, szinte párbeszédet folytatva közönségével. Érinti az eutanázia kérdését éppúgy, mint az igazságszolgáltatás problémáit, a homoszexualitás vagy épp a pedofília kialakulását. Az alkohol, a dohányzás, a kábítószerek és a politika kapcsolata szintén terítékre kerül. Nagy műveltséggel és sok humorral ír az agy és a vallás közötti kapcsolatról, kifejtve például, hogy nem létezik szabad akarat. Swaab nagy tisztelettel fogalmazza meg állításait, amelyeket mindig tudományosan bizonyított részletekkel támaszt alá. Kedves Olvasó, bizton állítom, hogy jó társaságban vagyunk akkor is, ha nem értünk vele mindig egyet." (részlet Dr. Őry Ferenc gyermekorvos a magyarországi kiadáshoz írott előszavából)
A szerzőről
Dick Swaab az Amszterdami Egyetem professzor emeritusa, harminc évig vezette a Holland Nemzeti Agykutató Intézetet. Nemzetközi hírét a nemi különbségek agyi megjelenése, az Alzheimer-kór és a depresszió kutatásában elért eredményeinek köszönheti. Cikkei számos fórumon, többek között a Nature és a Science lapjain jelennek meg. Az agyunk mi vagyunk több mint 10 nyelven jelent már meg a világon.
Ár: 3990.-
Fordította: Wekerle Szabolcs
Terjedelem: 496 oldal
Kivitel: kartonált
Megjelenés: 2014. február 15.
ISBN: 978-963-310-227-5