Új ajánlás 10 pontban a helyes étkezés és az egészséges életmód megválasztásáról.
1/ Az egészséges diéta csökkenti a cardiovascularis betegségek előfordulását.
2/ Cél a normális testsúly /BMI:18-25 kg/m2 között / elérése, és megtartása, mert az elhízás és kövérség növeli a szív-érrendszeri betegségek rizikóját: hypertoniával, emelkedett triglycerid értékkel, diabetes-szel, metabolikus syndromával, alacsony HDL-cholesterinnel jár, koronaria betegséget, szívelégtelenséget, stroke-t, ritmuszavarokat okoz.
3/ Fontos a koleszetrin és triglycerid célértékek elérése, ezek közül a legfontosabb az LDL-cholesterin érték, amely optimálisan 2,5 mmol/l-nél kevesebb! A diétában az állati zsiradékok, tejtermékek és a pálmaolaj /ez is telített zsírokat tartalmaz/, valamint a sok
transz-zsírsavat tartalmazó, kemény /nehezen kenhető/ margarinok megszorítása szükséges. A napi zsaírbevitel a kalória igény 25-30%-t fedezze úgy, hogy főleg egyszeresen telítetlen
zsírokat tartalmazzon.
4/ A vérnyomás legyen kevesebb, mint 120/80 Hgmm. Az Egyesült Államokban a felnőtt lakosság 30%-a hypertoniás, de az 50 év felettiek között az arány több mint 90%! A hypertonia kialakulása összefügg a konyhasó fogyasztással, a fizikai aktivitás hiányával,
kövérséggel, és genetikai tényezőkkel is. A növényi rostokat tartalmazó, sószegény étrend csökkenti a magasvérnyomást.
5/ A normális éhomi vércukor kevesebb, mint 6,1 mmol/l. A rendszeres mozgás, az ideális testsúly megőrzése csökkenti a cukorbetegség rizikóját.
6/ Fontos a rendszeres fizikai terhelés /minimum napi 30 perc /. Az aktív és a passzív dohányzás is kerülendő. Kis mennyiségű alkohol csökkenti a cardiovascularis betegségek esélyét.
7/ A maximális napi só bevitel ne haladja meg a 2-3g-t. Az antioxidánsoknak, szója-proteinnek, nagy dózisú vitaminoknak nincs preventív hatásuk. Hetente 2x fogyasszunk halat, ellenkező
esetben a halolajkapszula fogyasztása megfontolandó, különösen koszorúér betegeknek.
8/ A gyermekek elhízására, kövérségére külön oda kell figyelni – mozgással és diétával testsúlyukat normalizálni kell! Az iskolai étkezésnek e célokat kell szolgálnia.
9/ A nagy rizikójú személyek /pl. krónikus vese betegek, alacsony jövedelmű, rossz szociális helyzetűek, stb. / esetében a diétás előírások nehézségekbe ütközhetnek, ezekre külön oda kell figyelni.
10/ A gyorséttermekben, rendszeresen fogyasztott ételek elhíizást, hypertoniát okoznak, magas kalória, cukor és telített zsír tartalmuk miatt.