Kertek alatt jár a járvány, az esetek 90 százalékában mégsem vizsgáltatják meg a házilag leölt sertést.
Mivel déli szomszédjainknál, főként Horvátországban és Szerbiában ma is sűrűn fordul elő trichinellozis járvány, és az eddigi tapasztalatok alapján terjedési útvonala évente 10-20 kilométert halad felfelé, ezért előbb-utóbb számítani kell arra, hogy a kór nálunk is megjelenik - mondta érdeklődésünkre Dr. Bajnóczy Pál, a Baranya megyei Állategészségügyi intézet helyettes vezetője. Amíg ez a féregszerű kórokozó a disznóknak nem okoz különösebb tüneteket, panaszokat, az embernek súlyos, nehezen felismerhető, akár halált okozó betegséghez vezethet. A magyar jogszabályok szigorúan előírják a hatóságilag ellenőrzött sertések, illetve vadak vágásakor az állatok trichinellára történő vizsgálatát a nagyüzemi vágások után nem fordulhat elő fertőzésveszély.
Más a helyzet a házilag tartott sertéseknél, bár a kötelező erejű rendeletek ezekre is vonatkoznak, az állattartók azonban rendre kikerülik. Pedig a vajdasági eset is bizonyította, hogy egyetlen állat feldolgozott (nem kellően hőkezelt) húsa is tömeges fertőzésekhez vezetett.
A vizsgálatoknak – amelyeknek ára csupán néhány ezer forint - két fajtája van: az egyik, amikor az állat azon testrészéből vesznek mintát, ahol a trichinella leginkább megtelepszik, a másik az úgynevezett emésztéses eljárás, amelynek során a laboratóriumok kémiai vegyszereket, (sósavat) használnak. A baranyai Állategészségügyi Állomás helyettes vezetője hozzátette: a magyar állatorvosokon semmi sem múlhat, hiszen felkészültek a vizsgálatok elvégzésére. Az pedig, hogy az egyénileg igényelt eljárásokért csekély összeget fizetni kell, nem okozhat gondot. Ez a pár ezer forint ugyanis nem is hasonlítható össze egy tényleges fertőzés gyógyításának költségével.
A trichinellák egyébként nem gazdafajlagosak: leggyakrabban vadon élő állatokban – rókákban, vaddisznókban, patkányokban, borzban – fordulnak elő. A háziállatok közül viszont elsősorban a sertést kedvelik. A kórokozó lárvái a vékonybélben mintegy két nap alatt válnak ivarérett férgekké. A véráramban vándorolva jutnak el az izmokba, ahol betokozódnak, és három hét múlva válnak újra invázióra alkalmassá.
Az emberi szervezet rendkívül érzékenyen reagál a fertőzésre. A bélben megtelepedett paraziták toxinjaik és mechanikai izgatásuk révén bélgyulladást okoznak, melyet rendkívül magas láz, bágyadtság, étvágytalanság, nyálkás, vagy véres hasmenés, és erőteljes hasi fájdalmak kísérnek. A vizelet sötét színű, barnás, a nyálkahártya halvány, vagy sárgás színű.
A gyógyszeres kezelést mihamarabb el kell kezdeni, mert a férgek rendszerint néhány nap alatt eltűnnek a bélrendszerből, az izomtrichinellákkal szemben pedig nehéz felvenni a küzdelmet. Amennyiben tehát nem érkezik időben a segítség, a kór akár halállal is végződhet.