• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egészség világnap: kerüljük a vérszívókat!

Egészségmagazin Forrás: MTI

A szúnyogok, törpeszúnyogok és kullancsok útján terjedő betegségekre hívják fel a figyelmet.

Idén a vérszívó ízeltlábúak útján terjedő betegségekre hívja fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet (WHO), amely minden évben április 7-én ünnepli az egészség világnapját.

Világszerte évente több mint 1 milliárd ember fertőződik meg a vérszívó ízeltlábúak útján terjesztett betegségekkel, közülük 1 millió ember meg is hal - mondta el Pusztai Zsófia, a WHO Magyarországi Irodájának vezetője a világnapon tartott hétfői budapesti sajtótájékoztatón.

Hozzátette: a globalizált utazás, a klímaváltozás és a városiasodás miatt olyan rég elfeledett betegségek üthetik fel a fejüket újra a WHO európai régiójában, mint például a több mint 60 éve eltűnt dengue-láz és a malária. Dengue-láz járványról 2010-ben Franciaországban és Horvátországban számoltak be, 2012-ben a Portugáliához tartozó Madeira-szigeteken 2000-nél is több esetet regisztráltak. Tavaly pedig mintegy 5 ezer maláriás esetet észleltek Görög- és Törökországban - ismertette az adatokat Pusztai Zsófia.  Felhívta a figyelmet a Lyme-kór és a kullancsok által terjesztett vírusos agyvelőgyulladás gyakoriságára, valamint megemlítette a nyugat-nílusi láz terjedését is.

Ócsai Lajos, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal főosztályvezetője elmondta: Magyarországon a Lyme-kór előfordulása az utóbbi 3 évben csökkenő tendenciát mutat. A legmagasabb számban 2010-ben fordult elő, akkor 2355 megbetegedést regisztráltak, tavaly pedig 1125 esetet.

A nyugat-nílusi láz egész Európában terjedőben van. Magyarországon az elmúlt évben 31 eset fordult elő, ami csaknem duplája a korábbi évhez képest - tette hozzá. Kiemelte: a szúrólegyek által közvetített fertőzés, a nyúlpestis is egyre gyakrabban fordul elő, ezekből évente 30-130 a megbetegedések száma.

Zöldi Viktor biológus, az Országos Epidemiológiai Központ munkatársa azt hangsúlyozta, hogy a kullancsok ellen egyénileg kell védekezni. Túrázáskor érdemes világos színű, hosszú ujjú és szárú ruházatot viselni, riasztószereket használni, hazaérve pedig érdemes mindenkinek átvizsgálnia magát, ha pedig kullancsot talál valaki a testében, minél előbb távolítsa el.