A jelenlegi meteorológiai helyzet miatt romlik Budapest és a vidéki nagyvárosok levegőminősége.
A legjelentősebb légszennyezők a szálló por 10 mikron átmérőnél kisebb összetevői. Nincsen olyan alacsony porkoncentráció, ami hatástalan lenne egészségünk szempontjából. A 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű, „finom" porszemcsék belélegzéskor lejutnak a léghólyagocskákba. Gyulladásos folyamatot indítanak el a tüdő szövetben, aminek következtében növekszik a vér alvadékonysága, ami vérrög képződéshez vezet.
Európa 23 fővárosa légszennyezettségi és egészségi adatai elemzése alapján (APHEA2 program, amelyben Magyarország is részt vett) megállapították, hogy a szálló por koncentráció rövid távú emelkedése 10 mikrogram/m3-enként 0,6 százalékkal növeli a napi összhalálozás, valamin 0,9 százalékkal a napi szív-érrendszeri betegségek miatti halálozás kockázatát. A vizsgálat kimutatta, hogy 10 százalékkal nő az idült légzőszervi betegségek és asztma miatti kórházi betegfelvételek száma is.
Jelenleg Budapest 7 mérőállomásán volt a napi átlagos szálló por szennyezés 100 µg/m3 felett, a legnagyobb eltérést Csepelen mérték, itt mintegy két és félszer volt magasabb a légszennyezettség, mint a napi határérték. (50 µg/m3). Tekintettel a szálló por egészségkárosító hatásaira szükségesnek tartjuk azt, hogy felhívjuk a lakosság figyelmét a lehetséges hatásokra, és a megelőzés, illetve védekezés lehetőségeire.
A fennálló, egészségre veszélyes légszennyezettségi helyzet elsősorban a keringési betegségben szenvedő, főleg időskorúak, a légszennyezettségre érzékeny személyek számára jelent megnövekedett egészségi kockázatot. Az idősek és a keringési- és légzőszervi betegségben szenvedők panaszai jelentősen súlyosbodhatnak. Az általános lakosság körében légzőszervi panaszok alakulhatnak ki.
• Az érzékeny és beteg embereknek szükség lehet az egyéni védekezésre (pl. inhalátor használata asztmásoknál) és javasoljuk, hogy lehetőleg minimálisra csökkentsék a szabadban történő tartózkodás időtartamát, az aktív testmozgást.
• Az egészséges emberek is kerüljék a szabadban hosszabb ideig tartó fizikai munkát, sporttevékenységet.
• A gyermekeket óvjuk a megerőltető szabadtéri tevékenységtől.
OTH Kommunikációs Főosztály