Viszkető szemmel tudatjuk, megkezdődött a legagresszívabb allergén gyomnövény szezonja.
Ahogyan a mindenkori kormányokat ostorozó, baj lesz kezdetű ellenzéki és civil nyilatkozatháború erősödése hozzá tartozik a nyárhoz, úgy a hivatalos népegészségügyi bejelentés is: baj van! Július második felében megjelentek a legagresszívabb gyomnövény virágporszemcséi a pollencsapdákban, és kényszerkaszálás ide, szankcionálás oda, megindult a parlagfű szezon.
A szavazóbázisnak sem kevés, 1,8-2 millió parlagfű allergiásnak egy kis haladékot adott az elmúlt hetek esőzése, a levegőben lévő parlagfű pollen koncentrációja még nem éri el a tüneteket okozó közepes szintet, ám ha a csapadékos intermezzónak vége szakad és újra szárazabb melegre vált a nyár, annál virágzóbbá lesznek a parlagfűvel borított területek és erősebbé maga a szezon – figyelmeztetett Apatini Dóra biológus. Most tartós hőségért és szárazságért kell fohászkodnunk, a parlagfű elszáradásával csökkenne a terhelés.
Az Országos Környezetegészségügyi Intézet szakemberének azért jó híre is volt a mai, idénynyitó tájékoztatón: az intézet hivatalos honlapján elindult a Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer, amelyikben minden hét szerdáján megtalálható az aktualizált országos parlagfű jelentés, s benne a területi megoszlást, a koncentráció mértékét és az egészségügyi következményeket jelző ábrák. Emellett a honlapon naponta frissítik az aktuálisan mért budapesti pollenadatokat, az információk pedig az ÁNTSZ facebook-os oldalán (www.facebook.com/tisztiorvos) is elérhetők lesznek.
Paller Judit országos tisztifőorvos elmondta, nem csak a jogszabályok, hanem a józan ész alapján is minden érintettnek felelőssége, hogy kiirtsa-kiirtassa a tulajdonában, környezetében, hatósági területén lévő területeken tanyát vert gyomnövényt, s ezzel nem kell megvárni a felszólítást vagy civil figyelmeztetést, betegszervezeti könyörgést és médiahírt. Ha ott a parlagfű, akkor el kell érni, hogy ne legyen ott.
Minden jogszabály annyit ér, amennyit betartanak/betartatnak belőle, - mondta a főorvos asszony, s ebben nem segített az elmúlt években az ÁNTSZ hatáskörébe tartozó, koordinációs bizottságosdi, hiszen az előírások mindenkinek rögzítették a feladatát, elegendő lenne azt végrehajtani. Erre is akadnak jó példák kistelepüléseken, ahol a jegyzők, az önkéntes tűzoltók és a lakosság, mondhatni jogos önérdekből megoldotta már a parlagfűmentesítést.
A betegeknek pedig maradnak az ilyenkor szokásos óvintézkedések és a gyógyszeres-nem gyógyszeres tünetcsökkentés, s a figyelmeztetés: hangoljuk át a táplálkozásunkat, az életmódunkat, mert a következő három hónap a betegségről szól.
Minden a pollenallergiáról - cikkek, tények, módszerek