• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Elaludta a nyakát vagy valami más okozza a fájdalmat?

Egészségmagazin 2020.08.19 Forrás: Fájdalomközpont
Elaludta a nyakát vagy valami más okozza a fájdalmat?

Enyhébb esetben nem szükséges orvosi ellátás, egy finom önmasszázs és a nyak kimozgatása sokat segít a helyzeten.

Ha egy reggel úgy ébredünk, hogy „elaludtuk a nyakunkat”, az nem csak enyhe fájdalmat, de akár komoly mozgáskorlátozottságot is jelenthet. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa a reggeli nyakfájdalom magyarázatára és a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Enyhe esetben a masszázs és a nyújtás is segíthet

Amikor reggeli nyakfájással kelünk ki az ágyból, annak többek közt oka lehet, hogy kényelmetlen szögben helyezkedett el a nyakunk és a fejünk alvás közben. Ez megfeszítheti és túlterhelheti az izmokat, ízületeket és ínszalagokat, ami fájdalmat okozhat. Az is előfordulhat, hogy alvás közben – akár egy álom hatására – hirtelen mozdulatot teszünk, ami miatt megrándul a nyakunk, de az sem ritka, hogy egy már létező sérülés miatt mereven tartjuk éjszaka a nyakunkat, ami tovább ront a helyzeten.

Enyhébb esetben, egy egyszerű „elalvásnál” nem szükséges orvosi ellátás. Egy finom önmasszázs és a nyak kimozgatása sokat segít a helyzeten. Nem kell megijedni, ha a nyakat nem tudjuk teljes mozgástartományában mozgatni, a cél, hogy lassan, finoman növeljük a flexibilitást. Egy meleg zuhany vagy egy melegítőpárna is ellazíthatja a merev izmokat, könnyebbé teheti a fej forgatását – mondja Arnold doktor. – Amennyiben a nyakfájdalom és merevség megengedi, fontos a mozgás, a szokásos napi tevékenység folytatása is, az ágynyugalom ugyanis csak fenntarthatja a mozgáskorlátozottságot és fájdalmas érzést. Fontos figyelni arra is, hogy a beteg kerülje az ún. protractios fejtartást (teknősbéka nyakat) a számítógép előtt, és az asszimetrikus terheléseket is.

Így kerülhetjük el a nyak elalvását

-          Helyes alváspozíció

Ha hason alszunk, az nagyobb nyomást helyez a nyaki gerincre, hiszen valamelyik oldalra kell fordítanunk a fejet. A nyak szempontjából sokkal biztonságosabb a háton vagy oldalt fekvés.

-          Megfelelő párna

Mindenkinek személyre szabottan kell megtalálnia az optimális párnát. Háton alvóknak megfelelhet akár egy összetekert törölköző vagy egy anatómiai párna a nyak alatt. Akik oldalt alszanak, jól teszik, ha egy vékonyabb párnát helyeznek a térdeik közé, ami megkönnyíti a gerinc helyes pozíciójának megtartását.

-          Kerüljük a huzatot

Sokan azért ébrednek nyakfájással, mert a ventilátor, a légkondi vagy akár csak a nyitott ablakból érkező hideg levegő éppen a nyakukat éri – ezen mindenképpen érdemes változtatni. 

Húzódás és porckorong probléma is okozhat nyakfájdalmat

Az esetek többségében a merevség és a fájdalom néhány nap, egy hét alatt elmúlik. Természetesen ezen idő alatt is szükség lehet vény nélküli fájdalomcsillapításra, hideg-meleg borogatásokra, de mindenkinél egyéni, mennyire viseli a fájdalmat, mennyire befolyásolja a panasz az életét.

Ha azonban nem múlik el a panasz egy hét alatt, esetleg fokozódik is, vagy már többedszer jelentkezik, feltétlenül ajánlott a kivizsgálás, hiszen előfordulhat, hogy degeneratív porckorong betegség vagy porckopás okozza a nyak fájdalmát – ismerteti a fájdalomspecialista.

Ha a gyakori okok egyike áll a háttérben, akut esetben gyors segítséget jelenthet a helyi, célzott gyulladáscsökkentő injekció. Hosszútávon pedig jó hatású lehet a természetes hatású lökéshullám terápia, az orvosi kollagén injekció, illetve prevenciós hatása miatt is feltétlenül ajánlott a funkcionális gyógytorna és gyógymasszázs.

Bizonyos esetekben jó megoldás lehet a neurálterápia, amely megfelelő technikával végezve akut és krónikus fájdalmaknál, gyulladásoknál, gócos hátterű és reumás betegségeknél (előbbinél fontos lehet a góckutatás, fogorvos, fül-orr-gégész, nőgyógyász, urológus bevonásával), gerincbetegségeknél, neuralgiáknál is képes segíteni.

Kapcsolódó hírek