Egy kisgyereknek, egy ügyvédnek vagy akár egy élsportolónak is szüksége lehet szondatáplálásra.
A 15 éves Otthonápoló Szolgálat Magyarország egyetlen szondatáplálásra szakosodott szervezete. 2001-ben, működésének elején csak 280, a tavalyi évben már több mint 1 000 táplálási problémával küzdő emberen segített.
2011-ben összesen 53 509-en részesültek otthoni szakápolásban, ami 2009-hez képest 7%-os növekedést jelent. Ebből csak 1-2 %-ra tehető az otthoni szondatáplálás, amely még mindig csak tizedannyi pácienshez jut el, mint Európa nyugati részén. A Szolgálat munkatársai szerint az otthoni környezetnek a betegségtudat leküzdésében és a felépülés folyamatában is fontos szerepe van.
A magyar orvosok háromnegyede is úgy látja, az otthonápolás egyik legfőbb előnye, hogy hozzásegíti a betegeket a teljesebb élethez és a gyógyuláshoz – derült ki a 435 orvos megkérdezésével készült felmérésből, amelyben a válaszadók az ellátórendszerre gyakorolt pozitív hatásokat is kiemelték. A szakemberek szerint a szolgáltatás elterjedése tehermentesítené az egészségügyi személyzetet, és ezzel megoldást jelenthetne a kórházak súlyos kapacitáshiányára is. Közel kétharmaduk egyetért abban, hogy az egészségügyi kassza szempontjából kifejezetten előnyös lenne az otthonápolás elterjedése, sokuk mégis bizonytalannak látja a szolgáltatás jövőjét, mert túlzottan alacsony az ismertsége.
„Gyakran felmerül az a tévhit is, hogy a szondatápláláshoz szükséges tápszer költséges, pedig valójában jóval kedvezőbb árú, mint a készétel turmixolása, mind amellett, hogy biztonságos körülmények között könnyen biztosítható a standard, kiegyensúlyozott tápanyagbevitel – legyen szó kórházi vagy otthoni környezetről" – tette hozzá Hoffmann Piroska, az Otthonápoló Szolgálat alapítója, egykori vezetője aki szerint az adott tápszertől és a finanszírozási szinttől függ a betegek otthoni ápolásának költsége. A készítmények betegtérítési díja általában nem haladja meg a napi 300 forintot. Egyébként az otthonápolás, így a nővérek látogatása is díjmentes.