• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Életmódváltással elodázható a koronáriás halálozás

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Őseinktől olyan érrendszert örököltünk, mely nem az utolsó 50-100 évben megváltozott gyakorlathoz adaptálódott.

A mindennapos klinikai gyakorlatban, az orvos-beteg találkozásokon sok szó esik a helyes életmódról és az egészséges táplálkozásról. Sok szó esik, mert mi, mai, civilizált emberek eltértünk őseink „gyakorlatától"… Kb. 50 000 évvel ezelőtt az ősemberek másképp éltek és másképp táplálkoztak. A mainál sokkal többet mozogtak, nem dohányoztak, sok növényi magvat fogyasztottak, húsfogyasztásuk /koleszterin bevitel/ a mai töredéke volt, kevesebb só /nátrium klorid/, de több kálium klorid, több gyümölcs, zöldség került „asztalukra".

A mai ember mindennek sokszor ellenkezőjét teszi. Keveset mozog, sokat idegeskedik, sok telitett zsírt fogyaszt /hála az ipari méretekben zajló mezőgazdasági termelésnek/, mindent megsóz, fűszerez, sok cukrot, édességet eszik, növényi rost fogyasztása kicsi és dohányzik. Nem csoda ezek után, hogy napjaink alapvető problémája lett az elhízás és a cukorbetegség, valamint ezek következménye, a szív-érrendszeri betegségek tömeges megjelenése.


Őseinktől olyan érrendszert és ezen belül olyan érbelhártyát örököltünk, mely nem az utolsó 50-100 évben megváltozott gyakorlathoz adaptálódott. Ez az érbelhártya „rosszul tűri" a változást, benne krónikus gyulladás, majd érbetegség, érelmeszesedés alakul ki. Itt a kapcsolat az érbetegségek, valamint az életmód és táplálkozás között!


Vajon mérhető-e a javulás, ha megváltoztatjuk életmódunkat, táplálkozási szokásainkat? Milyen adatok bizonyítják a javulást?

Egy ismert amerikai szaklap /Circulation/ 2005-ben közleményben számolt be az orvosi irodalomban e témában összegyűjtött adatokról. Külön-külön több életmód- és táplálkozási faktor hatását elemezték a coronaria betegek összhalálozására. Az életmódot érintő faktorok között a dohányzás elhagyása, a rendszeres fizikai mozgás és a mérsékelt /!/ alkohol fogyasztás szerepét elemezték.

A táplálkozási tényezők közül az egészséges testsúlyt, kevesebb, mint 10% telitett zsírfogyasztást, hetente vagy hetente többszöri halfogyasztást, naponta több mint 400g gyümölcs és zöldség bevitelt, maximum napi 5g konyhasófogyasztást értékelték.
A közlemény azokat az adatokat gyűjtötte össze, melyek az összesítés számára elfogadhatóak voltak / prospektív vizsgálatok és randomizált, kontrollált tanulmányok adatait/.

Megállapították, hogy a dohányzás elhagyása –a közlemények szerint – 64 %-kal csökkenti a relatív rizikót, míg a több fizikai mozgás, rendszeres tréning 76%-kal, a mérsékelt /!/ alkoholfogyasztás pedig 80 %-kal redukálja a koszorúér betegek összhalálozásának relatív kockázatát. Az étrendi, táplálkozási szabályok betartásával 56%-os relatív rizikó csökkenés érhető el.
Egyértelmű, az irodalmi adatok alapján meggyőző a kapcsolat az életmód és táplálkozás, valamint a koronária betegek összhalálozása között. Szembe kell néznünk a ténnyel:
az életmód és a diéta révén - jelentős részben – rajtunk múlik, hogy meddig élünk.
(Forrás: Circulation 2005.112.924)
Dr. Káli András