• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Előrelátással az egészséges babákért

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Minden év januárja a veleszületett rendellenességek megelőzésének hónapja.

Az Országos Egészségfejlesztési Intézet Egészségkommunikációs Központja ebből az alkalomból a fogamzást megelőző időszakban és a terhesség alatt szedett folsav és a vitaminbevitel fontosságára hívja fel a figyelmet, amely számos súlyos fejlődési zavar kivédésében tölt be kulcsszerepet.

A folsav rendszeres szedése mindenki számára javasolt, de a családtervezés időszakában kiemelt szerepe van. A fogamzás körüli időszakban fogyaszott folsav és multivitamin jelentősen csökkenti a velőcsőzáródási rendellenességek kialakulásának kockázatát, a vesefejlődési, a szív- és nagyér rendellenességek, valamint a végtaghiány előfordulását. Emellett jótékony hatását a kismamák is azonnal érezhetik, a terhesség korai szakaszában mérsékli a hányingert, émelygést, hányást.

Az agyat és gerincet érintő veleszületett rendellenességeket összefoglalóan velőcsőzáródási rendellenességnek nevezzük. Az egyik leggyakoribb ilyen rendellenesség a nyitott gerinc, ami a vezető oka gyermekek körében előforduló bénulásoknak. A megelőzés szempontjából az a legideálisabb, ha a tervezett fogamzás előtt minimum egy-három hónappal megkezdődik a napi 400 mg folsav bevitele, ennek köszönhetően az idegcsőzáródási rendellenességek kialakulásának esélye a felére csökkenthető. Mindemellett a folsav nem csak a gyermekvállaláshoz kötődően fejti ki jótékony hatását, igazoltan fontos szerepe van a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében (infarktus, agyi érkatasztrófák, perifériás érbetegségek), emellett többek között a méhnyakrák, veseproblémák, a vastag- és végbél daganat, a hasnyálmirigy rák, valamint emlődaganat kivédésében is hatékonynak bizonyul.

A folsav vízben oldódó vitamin, amelyet számos növény, illetve állati eredetű táplálék tartalmaz, változó mennyiségben. A legismertebbek ezek közül a spenót, spárga, bab, lencse, borsó, narancs, paradicsom, különböző zöld leveles zöldségek, mogyoró. A folsav tartalmú készítmények gyógyszertárban vény nélkül kaphatók.