A jelek szerint a szélsőségek az ital és az elhízás kapcsolatában is károsak. Annak a legkarcsúbb a dereka, aki mértékkel nyúl a pohár után.
Egy új vizsgálatban a Mayo Clinic (Rochester, MN, USA) két kutatója az 1988-1994 között végzett nagy amerikai fölmérés – Third National Health and Nutrition Examination Survey – adatait értékelte abból a szempontból, hogy kevés alkohol rendszeres fogyasztása és az elhízás valószinűsége között van-e összefüggés.
A fölmérés eredményeiből csak azoknak az adatait használták, akik soha nem dohányoztak. Összesen 8.236 felnőttre vonatkozó adatokat sikerült összegyűjteni, akiknek mind testsúlya, mind testmagassága és italfogyasztási szokásai szerepeltek a dokumentációban. A teljes csoport testtömeg-indexe 26.4-nek adódott, ami csak minimálisan haladta meg a normál felső határának vett 25-ös értéket. A vizsgált személyeknek 46 százaléka fogyasztott rendszeresen alkoholt.
Azok között, akik naponta egy italt fogyasztottak, 54 százalékkal volt kevesebb a kövér, mint azok között, akik soha nem ittak szeszt. Hasonlóképpen akik az előbbinél csak kevéssel ittak többet – naponta két ital - , vagy ritkábban, de hetenként néhányszor azért szájukhoz emelték a boros- vagy whiskys poharat, még mindig kisebb valószinűséggel híztak el, mint az absztinensek.
Ami a másik végletet illeti, azok a szesztestvérek, akik naponta legalább négy pohárral ittak vagy azok, akik a hétvégi vedeléssel fogyasztották el a sok szeszt, ugyancsak 46 százalékkal gyakrabban voltak elhízottak vagy kifejezetten kövérek.
Összesített eredményként azt találták, hogy a mérsékelt alkohol fogyasztók felének volt normál határok között a testsúlya, míg az absztinensek között ez az arány a csoport negyedét jelentette.
A kutatók fölvetették annak a lehetőségét, hogy a mérsékelt alkohol fogyasztás „szívvédő" hatása – ha csak részben is , de – csupán annak köszönhető, hogy az ilyen emberek között a szív- és érbetegségek egyik közismert kockázati tényezője, az elhízás ritkább. James E. Rohrer, a vizsgálat vezetője sietett azonban hangsúlyozni, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás eddigi ismereteink szerint hasznos, de nem lenne szerencsés, ha valaki fogyókúra végett szokna rá az ivásra.
(Forrás: BMC Public Health, 2005, 5:126-139)