• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Endometriózis: ezek a stádiumok különíthetőek el

Egészségmagazin 2022.08.23 Forrás: Nőgyógyászati Központ
Endometriózis: ezek a stádiumok különíthetőek el

Az endometriózis sajnos nem gyógyítható, ám a fájdalom csillapítható, a teherbeesési esélyek növelhetők, a panaszok enyhíthetőek.

Az egyre gyakrabban diagnosztizált endometriózis a meddőség, a fájdalmas menstruáció és az erős alhasi görcsök gyakori oka. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza az állapot jellemzőiről, stádiumairól beszélt.

Elszabadult méhnyálkahártya

Az endometriózis az az állapot, amikor a méh belsejét bélelő nyálkahártya (endometrium) nem csak a méhben van jelen, hanem máshol is (jellemzően a hasüregben). Előfordulhat ekkor különböző szerveken, általában a beleken, petefészkeken, petevezetékeken. A probléma, hogy ugyanúgy követi a ciklust, a hormonális változásokat- vagyis megvastagszik, majd leválik. Viszont, mivel nem tud a hüvelyen keresztül a menstruációs vérzéssel távozni, így ott marad, és gyulladást, hegesedét, cisztákat, csomókat hoz létre. Ez az oka annak, hogy az endometriózis könnyen vezet teherbeesési nehézségekhez és alhasi fájdalmakhoz.

Az endometriózis stádiumai

Az endometriózis szakaszainak elkülönítéséhez az Amerikai Reproduktív Orvostudományi Társaság (ASRM) egyfajta skálát hozott létre, melyben figyelembe veszik az endometrium kiterjedését, mélységét, valamint azt, hogy a test mely területe érintett.

Eszerint a következő stádiumok léteznek: minimális (I. szakasz), enyhe (II. szakasz), mérsékelt (III. szakasz) és súlyos (IV. szakasz). Az osztályozás pontrendszert is használ a könnyebb besorolás érdekében. Enyhe esetben 15-ös vagy annál kisebb a pontszám, míg a 16-os vagy annál magasabb mérsékelt vagy súlyos szakaszra utal. Fontos tudni, hogy a betegség súlyossága (vagy pontszám) nem feltétlenül áll egyenes arányban a fájdalom/tünetek mértékével!

StádiumJellemzők
 I. szakasz (1-5 pont)

 Minimális súlyosság

 Kevés, felületi endometrium

 II. szakasz (6-15 pont)

 Enyhe súlyosság

 Egyre mélyebb endometrium

 III. szakasz (16-40 pont)

 Mérsékelt súlyosság

 Sok, mély endometrium

 Apró ciszták a petefészke(ke)n

 Tapadások jelenléte

 IV. szakasz (>40 pont)

 Súlyos stádium

 Sok, mély endometrium

 Nagy ciszták a petefészke(ke)n

 Sok tapadás


Az Endometriosis Foundation of America további osztályozást is javasol az állapot pontosabb meghatározása céljából, mely az elhelyezkedést is figyelembe veszi.

Felületes hashártyai endometriózis: ez a leggyakoribb. A lapos, kisebb károsodások a hashártyára, a medenceüreget belülről borító rétegre is kiterjednek, viszont nem hatolnak be a hashártya alatti részbe.

Petefészek endometriózis-ciszta: endometriózis során olykor a petefészkekben kialakulhat ún. endometrióma, ami egy olyan ciszta, melynek fala endometriózisos területeket tartalmaz. A cisztában alvadt vér található (ezért „csokoládécisztáknak” is nevezik). 

Mélyen infiltráló (beszívódó) endometriózis: ritka típus- ekkor az hibás endometrium a hashártya felszíne alatt több mint 5 mm mélyre behatol.

Ma, az ún.  #ENZIAN besorolás adja a legpontosabb leírást egy endometriotikus lézióról.

Az endometriózis kezelhető

Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza elmondta, az endometriózis sajnos nem múlik el magától, ám a fájdalom csillapítható, a teherbeesési esélyek növelhetők, a panaszok enyhíthetőek. Fontos, hogy a megfelelő szakember a betegség számos aspektusát ismerje. A kezelés mindig személyre szabott, hiszen figyelembe kell venni a panaszok súlyosságát, az endometriózis stádiumát, szeretne-e gyereket, hány éves a beteg. A terápia lehet gyógyszeres (fájdalomcsillatás és hormonkezelés- gesztagén!) és/vagy sebészi is.