• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Érte vagy! Életmód Program szárazon és vízen

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Megelőzés SC, illetve Infarktus SC néven versenyeztek a Komjádiban, a prevenció nyert.

A szív és érrendszeri megbetegedések a felnőttek mintegy felét érintik világszerte, de hazánkban is minden 2. halálokok ezekre a kórképekre vezethetők vissza. Tehát egyértelmű, hogy mihamarabb e kórképek ellen tenni kell valamit. Ahogy a szakemberek mondják, jobb megelőzni, mint kezelni. Cseppet sincs irigylésre méltó helyzetben az, akit egy ilyen betegséggel gondozni szükséges. Ezúttal a Magyar Kardiológusok Társasága és a Semmelweis Egyetem – a Teva Magyarország Zrt. támogatásával – életre hívta az „Érte Vagy! Életmód Program"-ot.

- Tettük ezt azért, hogy neves hazai sportolók bevonásával tudatosítsuk, nemcsak a szívünk van értünk, hanem mi is felelősek vagyunk szívünk és érrendszerünk egészségéért! – hangsúlyozta Dr. Merkely Béla professzor a MKT elnöke. Mindenekelőtt a már érintett betegek figyelmét kívánják felhívni a mozgás, az egészséges életmód és az előírt terápia követésének fontosságára .

A súlyos, gyakran halálos végkifejlet legbiztosabb megelőzési, illetve kezelési módja a rizikófaktorok, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint megfelelő kezelése (lenne). A betegséget – miként a csontritkulást is – néma gyilkosnak is nevezik, hiszen hosszú ideig tünetmentes lehet. Elhanyagolása a későbbiekben viszont már szívinfarktushoz, szív-, veseelégtelenséghez, valamint agyi keringési károsodáshoz vezethet. Mint ahogy a magas koleszterinszint sem jár tünetekkel, miközben az erekben nő a koleszterin (vérzsír) lerakódása, nyomában az ér keresztmetszete szűkül. A szervezet vérellátásában zavar lép fel, a szívinfarktus vagy például az érszűkület, vagy éppen az potenciazavar kockázata megnő.

Az „Érte Vagy! Életmód Program" keretében 4 megyeszékhelyre látogatnak majd el, továbbá az ország több patikájában arra kérik a szív-, érrendszeri megbetegedésben érintetteket, hogy töltsék ki azt a 13+1 kérdésből álló rizikó totót, amivel felmérhetik, hogy mennyit tudnak a betegségükről és a túlélésüket segítő legfontosabb tanácsokat mennyire ismerik. A válaszadóknak olyan apró ajándékkal kedveskednek majd, amellyel később otthon is emlékeztethetnek a tennivalóikra. Egy rövid kérdőívben érdeklődnek majd a résztvevőktől, hogy mi az az életmódbeli változtatás, amit a legszívesebben, illetve legkevésbé szeretnének megtenni.

Ahogy Dr. Szabó László a Teva vezérigazgatója a Komjádi uszodában rendezett programindító vízilabda mérkőzés előtt elmondta, a betegség kezelése összetett, egyaránt fontos az életmódváltás, a gyógyszeres terápia és az orvosi utasítások szigorú betartása. Megfelelő kezelés, vagyis a vérnyomás és a koleszterin-szint kívánatos értékre való mérséklés mellett bizonyítottan csökken az agyvérzés, a szívinfarktus veszélye.

A kardiovaszkuláris megbetegedésekre a rendszeres testmozgás bizonyítottan jó hatással van, ezért a program indításaként egy barátságos gálamérkőzés keretében szállt vízbe az Semmelweis Egyetem férfi vízilabda csapata – orvosok és egyetemisták által harsányan buzdított medikusok –, hogy a Teva-Vasas férfi vízilabda csapatával megmérkőzzön. Az utóbbiak között volt Kiss Gergely, Steinetz Ádám és testvére Barnabás olimpikon, továbbá 4 válogatott játékos is. A meccsel a sport betegségmegelőző, illetve gyógyító szerepére figyelmeztettek. A két csapat ezúttal Megelőzés SC, illetve Infarktus SC néven versenyzett. Természetesen 18:15-re a prevenció nyert! Mint ahogy az életben is a megelőzés kerülhet ki győztesen…